Hogyan néz ki a Trianonnal foglalkozó történelemóra a szlovák, a magyar és a szlovákiai magyar gimnáziumban? Mi a véleményük Trianonról a diákoknak, és hogyan látják ezt a kérdést a tanáraik? Hogyan képzelik el a két nép együttélését a fiatalok, és hogyan látják saját jövőjüket? Ezekre a kérdésekre keresi és találja meg részben a választ Dušan Trančík március 17-én bemutatott dokumentumfilmje, amit hamarosan a Szlovák Televízió nézői is láthatnak.
A magyar és a szlovák történészek lassan két évtizede ígérik a közös történelemkönyv megjelentetését. A szakemberek szerint hamarosan elkészül a tanulmánykötet, és ennek segítségével a szlovák és magyar gyerekek, Szlovákiában és Magyarországon egyaránt, árnyaltabban ismerkedhetnek majd meg közös történelmünk legvitatottabb pontjaival.
A kiadvány egyik legizgalmasabb témája bizonyára a trianoni döntés lesz, és remélhetőleg mindenki számára egyértelműen kiderül, miért látják és értékelik homlokegyenest másként a szlovákok és a magyarok1920. június 4-ét.
Dušan Trančík szlovák rendező nem várta meg a közös történelemkönyvet. Két évvel ezelőtt úgy döntött, szlovákiai szlovák és magyar iskolákban, valamint magyarországi gimnáziumokban faggatja arról a diákokat, hogy szerintük mit jelentett a szlovák és a magyar népnek Trianon. Elsősorban arra volt kíváncsi, hogy a szlovák diákok mennyire tudják magukat beleélni a háborút és területeket vesztett magyarság helyzetébe, a magyar gimnazisták pedig mennyire képesek elfogadni, hogy a Monarchiában élő nemzetiségek, így a szlovákok is önrendelkezésre vágytak.
A Magyarországon és Szlovákiában forgatott dokumentumfilmből ugyanakkor az is kiderül, hogy a szlovák és a magyar gimnazisták – mindegy, hogy Magyarországon vagy Szlovákiában élnek-e – , a jövőjükről nagyjából egyformán gondolkodnak, ugyanazok a problémák és gondok foglalkoztatják őket. Mindkét országban aggódnak amiatt, hogy lesz-e munkájuk, elfogadható megélhetésük. Mindkét országban elégedetlenek az oktatási színvonalával és jövőjüket nagy százalékban nem Magyarországon vagy Szlovákiában, hanem a kontinens nyugati felében képzelik el.
Nézőként csak reménykedhetünk, hogy nagyon sok gimnáziumban tanítják úgy a történelmet, ahogyan azt Dušan Trančík dokumentumfilmjében láthatjuk. És ha kicsit hiányérzetünk van, amiért a magyarországi diákok kisebb teret kapnak, ez csak azért van, mert a Magyarországon megszólított középiskolák nagy része visszautasította a forgatás és együttműködés lehetőségét.
A Szlovák Televízió segítségével remélhetőleg nagyon sok diákhoz, tanárhoz és szülőhöz is eljut a Történelemóra, amit 2013. március 27-én a Kettes (STV, Dvojka) csatorna vetít le 19:55 perces kezdettel.
Kitekintő / Parameter.sk