Nincs könnyű helyzetben az RMDSZ a parlamentben, a kétharmados kormánytöbbség nagyon erőlteti „az országot fejtetőre állító programköteget”, az alkotmánymódosítást, a regionális átszervezést és a választási törvényt – fejtette ki Márton Árpád képviselő. Meglátása szerint az év végéig kitűzött határidők nevetségesek, a koalíció elképzeléseiről az a véleménye, hogy „vagy nincsenek, vagy nagyon jól titkolják őket”, aminek eddig érvényt szereztek, arról többnyire kiderült, hogy átgondolatlanul, hatástanulmányok nélkül ültették életbe.
Márton Árpád szerint a Ponta-kabinet minden eddigi kormánynál nagyobb mértékben igyekszik megkerülni a törvényalkotás parlamenti útját, s bár mást ígértek, sürgősségi kormányrendeletekkel próbálnak irányítani mindent.
A parlament felduzzasztása tulajdonképpen a két nagy pártnak kedvezett, és vesztesként került ki az RMDSZ, amely a választásokon 5,16 százalékot ért el, de jelenlegi aránya csak 4,75 százalék. Így egy-egy képviselőt delegálhattak az alkotmánymódosító bizottságba (Máté Andrást) és a választási bizottságba (Márton Árpádot), valószínű, szintén egy RMDSZ-es képviselő kerül be a régiósítási bizottságba is.
Az RMDSZ igyekszik szakszerűen, érvekkel felkészülni a vitákra, a héten például önkormányzati vezetőkkel, szakemberekkel tanácskoztak. „A szakértők nagyon jól dokumentált szakmai anyagot mutattak be, amelyben bizonyítják, miért rossz és nem működőképes a jelenlegi regionális felosztás” – mondta el Márton Árpád. Kiderül például, hogy bár az Északkeleti Régió hívta le a legtöbb EU-s pénzt, mégis ott volt a legcsekélyebb gazdasági fejlődés – magyarázta a képviselő.
Egy másik következtetés: jóllehet a régiók kialakításának az volt a legfontosabb célja, hogy felzárkóztassák a gyengébben fejlett térségeket, mára még nagyobb lett a különbség a szegény és a gazdag megyék között. Ez utóbbiak nagymértékben gyarapodtak, az elmaradottak leszakadása pedig fokozódott. Kivétel csak olyan esetben volt, ha a szegényebb megye kapta meg a régióközpont szerepét, akkor jelentősen le tudta fölözni az európai támogatásokat – erre példa Fehér megye a Háromszéknek is otthont adó Központi Régióban – sorolta az érveket a képviselő.
Szerinte minden álságos az, amit decentralizáció gyanánt hirdetnek, hisz olyan hatásköröket adnának át a központtól, amelyek egy részét mostanság vették el, vagy veszik el a megyéktől. Abszurd az is, hogy egy olyan országban akarják megvalósítani ezt az átalakítást, ahol megfelelő úthálózat sincsen, Háromszékről például egyszerűbb Bukarestbe eljutni ügyintézésre, mint Gyulafehérvárra.
Victor Ponta Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettest bízta meg a regionális átszervezéssel, egyelőre ötleteket repítenek fel, de a leglényegesebb kérdésekről semmit sem lehet tudni. Abszurd az az ütemterv is, amelyet kidolgoztak. Az alkotmánymódosítást véleményező, civilekből álló bizottságnak május elejére kell megfogalmaznia álláspontját, de a kormány októberben már népszavazást tartana, pedig még egy egyszerű törvény gyorsított eljárású elfogadása is legalább fél évbe telik. A regionális átszervezésről szóló jogszabálynak neki sem lehet fogni, amíg nincs meg az alkotmány, így lehetetlen az év végére kitűzött határidő – vélekedett Márton Árpád.
Háromszék