Több százan tiltakoztak Brüsszelben

Több százan tiltakoztak napközben Brüsszel belvárosában, a belga kormányfő hivatala előtt, miközben odabent a belga szövetségi kabinet és a vallon kormány a szakszervezetek részvételével a liege-i munkahelyek megmentéséről egyeztetett.

Rendőrségi források szerint 350, a La Libre Belgique nevű belga napilap tudósítója szerint 4-500 tiltakozó vonult nap közben Elio Di Rupo hivatala elé miután a liege-i acélművet működtető ArcelorMittal, a világ legnagyobb acéltermelője bejelentette: a liege-i acélmű egy részét bezárja, miután úgy látja, az acél iránti európai kereslet nem áll vissza a válság előtti szintre. Emiatt előreláthatólag mintegy 1300-an veszítik majd el munkájukat.

„37 éve dolgozom a liege-i acélműben, ha bármit is meg akarunk védeni, lépnünk kell” – mondta a La Libre Belgique újságírójának egy Patrick nevű munkás, egyike azoknak, akik buszokkal jöttek a belga fővárostól mintegy 100 kilométerre keletre fekvő nagyvárosból, hogy a kemény brüsszeli fagy dacára hangot adjanak elégedetlenségüknek.

A rendőrség kordonnal vette körbe a miniszterelnök hivatalának környékét, amit a tiltakozók megpróbáltak áttörni, köveket szedtek fel az úttestről és a járdáról, azokkal dobálták meg a rendőröket, akik a támadást paprikaspray-vel és a vízágyú többszöri bevetésével igyekeztek visszaverni. Az összetűzések a környék közlekedésében is komoly zavarokat okoztak. Az összecsapásokban a brüsszeli rendőrség beszámolója szerint hat egyenruhás könnyebb sérüléseket szenvedett.

A vallon és a belga szövetségi kormány, valamint a szakszervezetek bent zajló egyeztetéseinek végeztével Elio Di Rupo belga és Rudy Demotte vallon kormányfő, valamint Jean-Claude Marcourt vallon gazdasági miniszter bejelentette: akciócsoportot hoznak létre a liege-i munkahelyek megmentése érdekében.

„Az ArcelorMittal döntését nem fogadjuk el, magától értetődő, hogy a dolgozók oldalára állunk” – jelentette ki Elio Di Rupo, aki arról is beszámolt, hogy a kormány legfontosabb célja a lehető legrövidebb időn belül olyan befektetőt találni, aki átveszi a liege-i üzemet. Emellett mindent elkövetnek, hogy a termelés addig se álljon le, továbbá az Európai Unióhoz fordulnak, hogy megpróbálják „nagyobb ellenőrzés alá vonni” az unión kívülről érkező acélimportot, főleg olyan országokból, amelyekben „nem tartják tiszteletben a tisztességes verseny szabályait” – ismertette a politikusok bejelentését a Le Soir belga napilap honlapja.

Korábban Marcourt a francia nyelvű belga közrádióban arról beszélt, hogy már eddig is folytak informális egyeztetések lehetséges befektetőkkel, valamint, hogy a kormány két hónapot ad magának, hogy rendezze az kérdést. Ha elhúzzuk az ügyet, az sehová sem vezet – fogalmazott a vallon gazdaságpolitika irányítója.

mti

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »