François Hollande elismerte Franciaország tévedését a 132 éven át tartó gyarmati uralomért, amely „igazságtalanságot és brutalitást” hozott. Most azonban a két ország egyenlő partnerként kezd új kapcsolatot, amelyet a Renault algériai gyára indít el.
Az algériai függetlenség 50. évfordulójának ünnepére érkezett az országba François Hollande, Franciaország májusban megválasztott elnöke. Algéria az európai ország gyarmata volt 132 éven keresztül, majd végül egy hét éves háború eredményeként az észak-afrikai állam kivívta függetlenségét. A francia elnök elismerte, hogy a kolonizáció időszakában országa „igazságtalan” volt és „brutális” intézkedéseket hozott Algéria népével szemben. A hétéves háborúban, 1945 és 1962 között algériai források szerint 45 ezer ember vesztette életét, francia számítások szerint a halottak száma 15 és 20 ezer közé tehető.
Az elnök nyilatkozata során arról is beszélt, hogy látogatásának célja nem a bocsánatkérés, hanem a két ország jövőbeli együttműködéséről való egyeztetés. Franciaországban mintegy 700 ezer algériai ember él, így az ország számára fontos, hogy jó kapcsolatokat ápoljon az észak-afrikai állammal és elődjével, Nicolas Sarközyvel ellentétben nem a vízumszabályozást kívánja felülvizsgálni, hanem szeretné megkönnyíteni a két ország közötti utazást.
Az új francia elnök Algériával az évente körülbelül tíz milliárd eurós kereskedelmet is fellendítené. Hollande ezért az algériai elnökkel, Abdelaziz Bouteflikaval találkozott, hogy megállapodásokat írjanak alá a kulturális partnerségtől egészen a védelmi együttműködésig. Mind közül talán a legfontosabb a Renault algériai gyáráról szóló megállapodás, amely az első termelő létesítményt hozza létre az országban és keretein belül évente 75 ezer járművet fognak gyártani. A közös vállalat 49 százalékban lesz a Renault tulajdonában, a további 51 százalékot algériai vállalatok fogják birtokolni.
Kántor Adrienn