Diszkriminálja a magyar közösséget a Kovászna megyei prefektúra

Diszkriminációnak minősül, hogy a Kovászna megyei prefektúra nem tünteti magyar nyelven is a honlapján velő információkat – állapította meg az Országos Diszkrimináció-ellenes Tanács (CNCD). Döntésében a testület azt javasolja a kormányhivatalnak: mindent tegyen meg annak érdekében, hogy a magyar közösség tagjainak nyelvi jogait is tiszteletben tartsa – adja hírül a Krónika.

A prefektúrát egy sepsiszentgyörgyi magánszemély panaszolta be a diszkrimináció-ellenes hivatalnál, amely a napokban ismertette vele döntését.

Beadványában a panaszos kifogásolta, hogy a megyei prefektúra honlapja mindössze román nyelvű, és arra kéri a testületet, hogy állapítsa meg a diszkrimináció tényét, bírságolja meg a hivatalt, illetve kötelezze azt a honlapnak magyar nyelvű tartalommal való feltöltésére. Arra hivatkozik, hogy a megye lakosságénak 73,7 százaléka magyar nemzetiségű, a mindössze román nyelvű honlap pedig azt bizonyítja, hogy az intézmény semmibe veszi a megye magyar közösségét.

Codrin Munteanu prefektus álláspontja szerint a honlap néhány menüpontja alatt van magyar tartalom. Azzal védekezett, hogy mandátumát kampányidőszakban vette át és semmit nem módosított a honlapon, azonban nemsokára orvosolja a kifogásokat. Ugyanakkor azt állítja: a panaszos nem képviseli a magyar közösséget, mivel nem egy olyan civil szervezetet képvisel, amely az emberi jogok védelmével vagy a hátrányos megkülönböztetéssel foglalkozik.

A hivatal a prefektus érvelését elutasította, ugyanakkor a nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezményt idézve megállapítja: rendkívül fontosnak tarja, hogy egy kisebbségi közösség tagja akadálytalanul használhassa anyanyelvét, mivel ez egyike a legfontosabb eszközöknek, amelyek segítségével megőrizheti és kinyilatkoztathatja az identitását. Ez ugyanakkor a szólásszabadság egy eszköze is – állítja. Megemlíti azt is, hogy a helyhatósági törvény is kitér a nyelvhasználatra, a jogszabály szerint ugyanis azon közigazgatási egységekben, ahol a kisebbségek aránya meghaladja a 20 százalékot, az adott kisebbség nyelve is használható a közigazgatásban.

A CNCD megállapítja: a kisebbségi nyelv használata semmiben nem érinti hátrányosan az állam hivatalos nyelvének státusát.

A CNCD úgy értékeli, a kizárólag román nyelvű honlap egy törvény által elismert jog korlátozását jelenti, ez pedig sérti a magyar közösség azon jogát, hogy anyanyelvén juthasson a közérdekű információkhoz.

A november 11-én kelt döntésében a testület megállapítja a hátrányos megkülönböztetés tényét, bírságot ellenben nem rótt ki a hivatalra.

Kitekintő / Krónika.ro

Friss hírek

pcarena.hu

Régi eszközök új korszaka: Felújítás és újrafelhasználás (x)

Eszedbe jutott-e már valaha, mi történik a régi, elhasználódott számítógépekkel, tabletekkel és okostelefonokkal, miután elérkezett a csere ideje? Sok vállalat egyre nagyobb hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és a tudatos erőforrás-gazdálkodásra, így az elavult készülékek újrahasznosítása és újrafelhasználása egyre fontosabb szerepet kap. 

Read More »