Megrekedtek a munkaidő irányelvről szóló tárgyalások a szociális partnerek között, így vélhetőleg az Európai Bizottságnak kell megoldást találnia a több mint nyolc éve húzódó jogszabályi huzavonára. A munkáltatók és a szakszervezetek között elvi ellentétek feszülnek a munkaidővel kapcsolatos uniós minimumszabályok kapcsán, különös tekintettel az ügyeleti idő elszámolása, a kimaradási lehetőségek és a jelenlegi jogszabály felülvizsgálatának módja miatt.
Visszakerült az Európai Bizottsághoz a munkaidő irányelv megoldásának lehetősége, miután az uniós szakszervezetek, valamint a munkáltatók képviselői bejelentették: nem tudtak egymással megállapodni a direktíva módosításának részleteiről.
A döntően az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) és a vállalatokat tömörítő BusinessEurope között több mint egy éve húzódó tárgyalásokon információink szerint lényegében alig mozdultak előre a felek a kérdésben, az utolsó lehetőség pedig akkor szállt el, amikor az ETUC december elején megállapította: a munkaadók utolsó javaslata nem volt eléggé kiegyensúlyozott.
A direktíva felülvizsgálata főként a nem kellően pontos definíciók, az Európai Bíróság azóta hozott ítéletei, és az ügyeleti idő eltérő megítélése miatt vált szükségessé.
Az ETUC szűkszavú közleményben jelezte, hogy az uniós szakszervezeti szövetség a december 5-6-i vezető testületi ülésén megállapította, hogy a munkáltatók végső javaslata nem teszi lehetővé a tárgyalások tovább folytatását. A szövetség szerint egyértelmű a kapocs a munkaidő és a munkavállalók egészsége között, ezért ennek a tényezőnek kell lennie a felülvizsgálat vezérelvének.
A BusinessEurope sajnálattal vette tudomásul, hogy az ETUC nem folytatja az egyeztetéseket. A munkaadók szerint a szervezet „konkrét javaslatokat dolgoztak ki, hogy megoldódjon az ügyeleti idő, és a munkaidőre vonatkozó kötelezettségek alóli tagállami kimaradási lehetőségek problémája” – olvasható a közleményükben.
Az Európai Unió alapszerződése lehetővé teszi, hogy a foglalkoztatási kérdésekben a szociális partnerek (szakszervezetek és munkaadók) egyeztetéseket folytassanak egymással, és ha meg tudnak állapodni egy kompromisszumos szabályozási keretben, akkor az Európai Bizottság változatlanul az Európai Parlament és a Tanács elé tárja azt jogszabályként. Tavaly decemberben a testület bejelentette, hogy alapvetően ezen keretek között képzelné el a munkaidő irányelv felülvizsgálatát. Az alapszerződés szerint az egyeztetésekre 9 hónapjuk van a szociális partnereknek.
A meghosszabbított határidő az év végén lejár, a nyilatkozatokból pedig úgy tűnik, a szakszervezetek és a munkáltatók már nem látnak esélyt az év végéig a kompromisszumra. A dosszié tehát visszakerül most az Európai Bizottsághoz.
A BruxInfo kérdésére a foglalkoztatáspolitikai uniós biztos szóvivője azt mondta, a Bizottság sajnálattal veszi tudomásul a tárgyalások megrekedését, azt azonban egyelőre nem tudta megmondani Jonathan Todd, hogy az „új” helyzetben mit kezd a dossziéval a Bizottság, és főként mikor. Brüsszeli források emlékeztettek arra, hogy a testületnek nem kötelessége mindenáron javaslatot tenni a szabályozásra, de vélhetőleg valamit tenni fog az ügyben, hiszen a problémák immár 2004 óta egyértelműek.
Kitekintő / Bruxinfo.eu