Az etnikai hovatartozás a hátrányos megkülönböztetés leggyakoribb oka Szlovákiában – derült ki az Európai Unió legutóbbi diszkriminációval kapcsolatos felméréséből. A lakosság mintegy kétharmada nem hiszi, hogy hatásos a helyi romák integrációja.
A TNS Opinion & Social network társaság 2012. június 2-17. között az Európai Unió 27 tagállamának 26 622 tizenöt évesnél idősebb polgárát kérdezte meg diszkriminációval kapcsolatos véleményéről. Szlovákiában ezren válaszoltak a hátrányos megkülönböztetéssel és az ellene való harccal, az áldozatok jogaival, a munkahelyi esélyegyenlőséggel, valamint a romák társadalmi helyzetével kapcsolatos kérdésekre.
Szlovákiában az etnikai hovatartozás mellett szintén gyakori a fogyatékosság vagy a szexuális irányultság miatti diszkrimináció. Az EU-ban a hátrányos megkülönböztetés leggyakoribb okaként az 55 évnél magasabb kort jelölték meg a megkérdezettek.
A szlovákiai lakosok 42 százaléka úgy véli, hatástalan a diszkrimináció elleni harc. A felmérésből kiderült, hogy a lakosság tájékozottsága a hátrányos megkülönböztetéssel kapcsolatos jogokat illetően megfelel az európai átlagnak. A szlovákiaiak több mint 50, az uniós polgárok 48 százaléka nincs tisztában ezekkel a jogokkal. Ha hátrányos megkülönböztetést tapasztalna, a szlovákiai megkérdezettek 42 százaléka a rendőrséghez, 17 százaléka esélyegyenlőségi szervezethez, 14 százaléka ügyvédhez, 7 százaléka pedig a bírósághoz fordulna. Mintegy tizedük tanácstalan lenne ilyen helyzetben.
A felmérés szerint Szlovákia lakossága úgy véli, az álláskeresésnél leginkább az 55 év feletti kor, a bőrszín, az etnikai hovatartozás, a fogyatékosság, vagy a fizikai megjelenés befolyásolhatja hátrányosan a munkavállaló esélyeit.
A szlovákiaiak 67, az európaiak 45 százaléka úgy gondolja, hatástalanok a romák integrációjára tett erőfeszítések az oktatás, az egészségügy, a lakhatás, vagy a foglalkoztatottság terén. Az EU polgárainak több mint egyharmadát kellemetlenül érintené, ha gyermekének roma osztálytársai lennének. A szlovákiai lakosság 58 százaléka vélekedik így. A közvélemény-kutatás szerint az európaiak 75 százaléka szerint fenyegeti a romákat diszkrimináció. Szlovákiában csak a megkérdezettek 44 százaléka vallja ezt.
Kitekintő / Hírek.sk