Az ellenzék vezetői tüntetést szerveztek a tavaly decemberi több tízezer résztvevővel zajlott demonstráció évfordulójára, amely során négy ellenzéki vezetőt vettek őrizetbe.
Jelentős számban gyűltek össze tegnap Moszkvában ellenzéki aktivisták, hogy egy békés tüntetés keretei között emlékezzenek meg a tavaly decemberi moszkvai tüntetésekre a fagy és rendőrségi kordonok társaságában. A megmozdulást ismert ellenzéki személyek vezették, akik elutasították a tüntetéshez szükséges engedély beszerzését, kockáztatva ezzel a tüntetés biztos feloszlatását. Bár a rohamrendőrség kordonokat állított fel, nem akadályozták a be- és kijutást a lezárt területről – adta hírül a Ria.
A tüntetést a KGB egykori szákháza elé szervezték a Lubjanka térre, ahol jelenleg annak utódja, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) központja található. A megmozdulás célja az volt, hogy támogatásukról biztosítsák a politikai elnyomás áldozatait, különösképp a májusban őrizetbe vett ellenzékieket. Sokan fehér szalagot viseltek, ami mára a békés megmozdulások szimbólumává vált, vagy fehér virágot helyeztek el a Szoloveckij-szigetekről (korábban az ortodox egyház központja volt, de a szovjet időkben itt hozták létre az első kényszermunka-táborokat) származó emlékkőnél.
A rendőrség tájékoztatása szerint a tüntetésen közel hétszázan jelentek meg, közülük legalább háromszázan újságírók és bloggerek. Más források és az ellenzék tanácsa azonban háromezer és hétezer fő közé teszik a tüntetésen résztvevők számát – ami még mindig jócskán elmaradt a tavaly utcára vonult 100-120 ezres tömegtől. A rendőrök akkor lendültek akcióba, amikor a résztvevők száma már csökkenni kezdett. Több mint negyven tüntetőt őrizetbe vettek. A tüntetők ekkor már Putyin-ellenes szlogeneket ordibáltak és plakátokkal fejezték ki véleményüket. Többen emberi láncot alkottak, ezzel próbálták kivédeni, hogy bárkit letartóztassanak közülük.
A rohamosztag őrizetbe vett négy ismert ellenzéki vezetőt – a hírhedt ellenzéki bloggert, Alekszej Navalnijt, az egyre nagyobb hírnévnek örvendő tévés műsorvezetőt, Kszenyija Szobcsakot, Szergej Udalcovot, a Baloldali Front vezetőjét és Ilja Jasint, a Szolidaritás mozgalom egyik vezetőjét – akiket pár óra után szabadon engedtek. A rendőrség nyilatkozata szerint Szobcsakot, Udalcovot és Jasint az engedély nélküli tüntetés szervezéséért állították elő, míg Navalnijt a részvételre való felbujtásért vették őrizetbe. Szobcsak nyilatkozata szerint még jegyzőkönyvet sem vettek fel az ügyében.
Annak ellenére, hogy a belügyminisztérium közleménye szerint nem történt komolyabb zavar a tüntetés menetében, egy rendőr többször is megütötte az Eho Moszkvi rádió újságíróját, holott felmutatta szakmai igazolványát.
Moszkván kívül Oroszország-szerte voltak megmozdulások, amelyeket minden esetben szankciók követtek, Szentpétervárott közel 30 állítólagos nacionalistát tartóztattak le, a legtöbbet azért, mert iszlám ellenes plakátokkal vonultak utcára – közölte a város rendőrsége.
A tüntetési hullám még tavaly decemberben kezdődött, a parlamenti választások után. Több elemző úgy gondolta, hogy a márciusi elnökválasztás után elcsendesednek az ellenzéki aktivisták, de azok egészen szeptemberig több megmozdulást is szerveztek. Azóta azonban mintha megtorpanni látszana a tüntetések lendülete, a regnáló Egységes Oroszország pár szerint a radikális ellenzéknek vége, és ezzel a tüntetéssel az ellenzék vezetői csupán saját magukat járatták le. Az ellenvélemények szerint viszont az ellenzék megmutatta, hogy továbbra is készen áll a megmozdulásokra – még ha azon kevesebben vesznek is részt.
Gerő Mária