A hivatalos sztrájkot nem újítják meg annak ellenére, hogy bár részleteiben egyetért, de egészében nem fogadta el a kormány legutóbbi ajánlatát az Iskolai és tudományos dolgozók szakszervezeti szövetségének rendkívüli tanácsa. A megyeszékhelyeken lesznek stafétatüntetések jövő héten – írja a bumm.sk
Pavel Ondek – akiről napokkal ezelőtt kiderült, hogy a kormánypárt támogatásával lett önkormányzati képviselő községében – szakszervezeti elöljáró megerősítette, hogy továbbra is a bértábla szerinti 5-től 10 százalékos béremelést követelik, ám a sztrájk továbbra is „felfüggesztve” marad.
A szakszervezeti tanács nem ért egyet a kormány legutóbbi javaslatával az 5 százalékos béremelést illetően. „Nem tartjuk megfelelő mértékűnek az ajánlatot, nem teljesíti követeléseinket, amelyeket előterjesztettünk” – közölte Ondek.
Amennyiben a kormány nem változtat ajánlatán, jövő keddtől stafétatüntetéseket szerveznek, Eperjesen és Zsolnán kezdve, Kassán, Pozsonyban és Trencsénben befejezve. A sztrájkot még múlt héten felfüggesztették, a karácsonyi ünnepek idején pedig nem lesznek tiltakozások, Ondek azonban nem zárta ki, hogy az új évben folytatódnak a tiltakozó akciók.
A szakszervezetek ragaszkodnak ahhoz a követelésükhöz, hogy 2014 és 2016 között évente a GDP 0,3 százalékának megfelelő összeggel növeljék az oktatásügyre fordított pénzeket, aminek révén biztosítani lehetne a tanárok bérének az országos átlagbérhez viszonyított, 1,2-1,6 szoros szint elérését. Azt is szeretnék, hogy a diplomás tanárok bére a diplomások országos átlagbérének legalább 55 százalékát, egy egyetemi tanár fizetése pedig az országos átlagbér 1,7-szeresét érje el.
Ugyanakkor egyetértenek a kormány azon javaslatával, hogy a bérekre szánt normatív támogatások mind a 100 százalékát a bérekre fordítsák a jelenlegi 90 százalékkal szemben. Azzal is egyetértenek, hogy az elbocsátásokkal megtakarított forrásokat az alkalmazottak bérének növelésére fordítsák, és azt is elfogadják, hogy az iskolahálózat optimalizásából eredő megtakarításokat a megmaradó oktatási intézmények működtetésére használják fel.
Azt, hogy a tanárokat köztisztviselői státuszba emeljék, nem utasítják el, de ezt szakmai vitának kell megelőznie szerintük, és ugyanez vonatkozik a kormáynnak azon ajánlatára, amely biztosítaná, hogy az 55 év feletti tanárokat ne bocsáthassák el állásukból.
Pozsonyban egész nap tiltakoztak a tanárok
A tárgyalások alatt végig úgy tűnt, hogy a tanárok sztrájkjának kezelése kicsúszik a kormány kezéből: a tiltakozók a városban ténykedtek és a parlament elé is eljutottak: bemutatták a 155-ös számra keresztelt felhívásukat.
A tiltakozók eredetileg a kormányhivatal előtt gyülekeztek és síkra szálltak az eredeti, tíz százalékos követelések, valamint az iskolaügy helyzetének javítása mellett. A több száz fős tömegben sok volt a diák, különféle transzparenseket hoztak magukkal.
A demonstrálók bemutatták a 155-ös felhívás névre keresztelt követeléscsomagot, melyet a parlamenti képviselőknek és az államfőnek is eljuttatnak: szeretnék hallani azt a víziót, mely arra vonatkozik, miként zárkózik fel Szlovákia a fejlett országokhoz az oktatásügy terén. A tiltakozás a parlament épülete előtt csúcsosodott ki, a felhívást pedig szétosztották az összes képviselőnek. Bevallásuk szerint azért személyesen, mert a két hét óta megfogalmazott nyílt levelekre nem kaptak választ.
A tiltakozók kifejtették abbéli reményüket, hogy más iskolák is csatlakoznak a Pozsonyban szervezett stafétasztrájkhoz – a hétfői, első naphoz képest szerdán négy alapiskola maradt zárva. A tiltakozó megmozdulás a tanárok és a diákok egyetértésével zajlik a fővárosi intézmények között. A pozsonyi szervezetek képviselői Pavol Ondek szakszervezeti vezetővel is egyeztettek és kijelentették, nem értenek egyet a fizetések kormány által sugallmazott 7,5 százalékos emelésével a jövő évre nézve.
Kitekintő / Bumm.sk