Egymilliárd euróval csökkentené a brit költségvetési visszatérítést brit sajtóértesülések szerint az Európai Tanács elnöke által előterjesztett új tárgyalási keret.
Hiába áll a költségvetési javaslat legújabb verziójában feketén-fehéren az, hogy az éves szint en 3,6 milliárd eurót kitevő brit költségvetési visszatérítés változatlan marad, az új tárgyalási keretből brit sajtóértesülések szerint az összeg 1 milliárd euróval történő megkurtítása következik.
Herman Van Rompuy javaslata uniós források szerint azért nem nyúlna hozzá a brit rebate-hez, mert erre csak London beleegyezésével lenne lehetőség, a módosítás erőltetése pedig elengedhetetlenül brit vétót vonna maga után. Ezért az Európai Tanács elnöke máshogy próbál fogást találni a briteken. Például annak indítványozásával, hogy a jövőben mind a 27 uniós tagállamnak, így Nagy-Britanniának is hozzá kellene járulnia a visszatérítés költségeihez, és a vidékfejlesztésre a szigetország által fordított kiadások után többé nem járna visszatérítés. Emlékezetes, hogy az érvényes szabályok szerint néhány költségvetési tétel, így az új tagállamoknak kifizetett felzárkóztatási források kivételével, a britek minden egyes fejezetből meghatározott éves visszafizetésben részesülnek.
A brit rebate-t annak idején még a Vaslady, Margaret Thatcher harcolta ki a ’80-as években, azért, mert a brit költségvetési befizetésekhez képest aránytalanul kevés pénzt kapott vissza az ország a büdzséből. A brit visszatérítést azonban az Európai Bizottság szerint a helyzet változásával ma már semmi sem indokolja, ezért a testület javaslatában egyszeri, évenkénti átalánykifizetést javasolt Londonnak, miként minden olyan tagállamnak is, amelyek esetében ez indokolt.
A brit kormány azonban elutasítja ezt a megközelítést és foggal-körömmel ragaszkodik a rebate-hez. Van Rompuy javaslata brit vélemények szerint közel 28 százalékkal, 1 milliárd euróval csökkentené a jelenleg 3,6 milliárd eurós visszatérítést.
„Bár Van Rompuy javaslata csökkenti az uniós kiadásokat és javulást jelent a Bizottság álláspontjához képest, becsempészték a brit visszatérítés lefaragását, ami azzal jár, hogy aránytalanul nagymértékben növekedne a brit nettó hozzájárulás. Még mindig a levegőben lóg a brit vétó” – idézte a the Telegraph Vincenzo Scarpettát, az Open Europe nevű london i székhelyű agytröszt szakértőjét.
Az Evening Standard közöl egy Ipsos Mori által végzett közvéleménykutatást, amelyben a megkérdezett brit állampolgárok 46 százaléka támogatásáról biztosította az uniós kiadások David Cameron által sürgetett reálértéken történő befagyasztását. További 31 százalék ugyanakkor még jobban lefaragna az uniós büdzséből.
Kitekintő / Bruxinfo.eu