Mégiscsak a római eseményeket követte a milánói forgatókönyv: távozni kényszerül Roberto Formigoni, Lombardia tartományi elnöke, miután a tanács egyik tagját a maffiával való összejátszás vádjában bűnösnek találták. A „ki váltja Formigonit?” kérdéssel kapcsolatban a Szabadság népe párt (PDL) kettészakadt; eltérő véleményt képvisel a párt vezetője és főtitkára. Berlusconi ugyanis hajlandónak látszik beáldozni a régiót annak érdekében, hogy ismét elnyerje volt szövetségesének, az Északi Ligának támogatását a vészesen közelgő választások előtt. Pártjának egyik tagja eközben a lehető legszélsőségesebb megoldást sürgeti, vagyis hogy „mindenki mondjon le”.
A volt kormányfő magánéleténél már csak a PDL helyzete elszomorítóbb. Miután bebizonyosodott, hogy Lombardia tartományi tanácsának egyik tagja szavazatokat vásárolt a maffiától, a botrány magával rántotta a tartományi vezetőt, Roberto Formigonit is. Fennáll a veszély, hogy Veneto és Piemonte régiói után Roberto Maroni személyében a régebben szélsőséges, olykor szeparatista nézeteket valló Északi Liga kaparintja meg Lombardia „trónját” is.
Formigoni a helyi választások mielőbbi megtartását sürgeti, és hallani sem akar arról, hogy az Északi Ligáé legyen Lombardia elnöki posztja, mondván a régió vezetését a Szabadság népének kell megőriznie. A párt főtitkára, Angelino Alfano sem látná szívesen Maronit, azonban képtelenségnek tartja az előrehozott választásokat. A két férfi azonban egyre inkább magára marad, mivel a PDL más tagjai szerint a közelgő választások érdekében a párt kénytelen ismét az Északi Ligához közeledni, ennek pedig elengedhetetlen lépése, hogy Lombardia kérdésében engedjenek. Ezt az álláspontot támogatja többek között Silvio Berlusconi is, aki számára a legfontosabb, hogy a baloldal elleni összefogás létrejöjjön. Formigoni kitart véleménye mellett, a Twitteren közzétett javaslata alapján csak az alelnöki pozíciót hajlandó átengedni az Északi Ligának.
Nagy felháborodást váltott ki a PDL egyik tagjának, Daniela Santanchének nyilatkozata, aki a Berlusconi és Alfano által szorgalmazott megújítás jegyében a Szabadság népének teljes vezetőségét lemondásra szólította fel. A politikus szerint a pártot teljesen le kell nullázni, hogy visszanyerje hitelességét, mivel jelen pillanatban a PDL még a kereszténydemokratáknál is rosszabb választásnak bizonyulna. A hölgy elítéli a jelenlegi kormányt is; szerinte Mario Monti mindig üres kézzel tér haza Brüsszelből. A pártból ezért azonnal távoznia kell mindenkinek, aki a jelenlegi miniszterelnököt támogatja.
A legkeményebb támadást a párt főtitkára, Angelino Alfano kényszerült kiállni; Santanché mindenekelőtt őt távolítaná el a Szabadság népéből, majd sorban utána következne a többi vezető, beleértve a tartományok irányításáért felelős párttagokat is. A politikus egyedül Silvio Berlusconit kímélte meg, hiszen szerinte egyedül a párt elnökének volt bátorsága ahhoz, hogy a háttérbe húzódjon, ahogy azt a többieknek is meg kellene tenni.
„Számoljon el tízig, majd próbálja meg a nyelvét összehangolni az agyával” – replikázott azonnal Santanché egyik párttársa. A nő kijelentéseitől Alfano és Berlusconi is elhatárolódnak; a lemondás helyett Alfano bejelentette, hogy pár nap múlva kihirdeti annak a csapatnak az összetételét, amely vele együtt azon fog fáradozni, hogy a Szabadság népét ismét versenybe hozza. Berlusconi pedig kikéri magának a tényt, hogy politikustársa radikális véleményének hangoztatásakor az ő szócsöveként tünteti fel magát. A volt miniszterelnököt valószínűleg az érinti a legérzékenyebben, hogy darabokban lévő pártjában Santanché még nagyobb felfordulást okozott. A PDL támogatottsága jelenleg már csak 15 százalékon áll.
Tóth Barbara