Az orosz elnök október 7-én betöltötte a 60 évet. Bár Putyin bejelentette, hogy családi körben, visszavonultan szeretné tölteni az ünnepet, és nem tart igényt állami megemlékezésre, mind elkötelezett hívei, mind ellenségei megragadták az alkalmat az elnökről és rendszeréről alkotott véleményük kinyilvánítására.
Putyin szóvivője, Dmitrij Peskov úgy nyilatkozott vasárnap az AFP-nek, hogy az elnök Szentpéterváron töltötte születésnapját, közeli barátai és családja társaságában. Peskov szerint az elnök nem kedveli a nagy felhajtást. Ezt a Kremlben is tiszteletben tartották, hivatalos állami ünnepség ugyanis nem került megszervezésre. Eközben azonban ismeretlen „tettesek” egy hatalmas plakátot helyeztek el az egyik, Kremlre néző épület oldalán. A plakáton Putyin arcképe volt látható, alatta a felirattal: „Jó, hogy vagy nekünk. Boldog születésnapot!”
A sokak által nemzeti hősnek tartott Putyin személyi kultusza szovjet időkre emlékeztető „spontán” ünnepségekben nyilvánult meg több helyszínen is. Ezek közé tartozott például annak a moszkvai kiállításnak a megnyitása, ami „Putyin: A legjóindulatúbb ember” nevet kapta, és természetesen Putyin elnökségének fontos pillanatait jeleníti meg. A kiállított festményeken látható például, ahogyan az elnök félmeztelenül lovagol, elsírja magát választási győzelme után, vagy éppen állatokat simogat.
Az állami televízió sem feledkezett meg az elnök születésnapjáról. Az NTV főműsoridőben vetítette a Putyin egy hetét bemutató dokumentumfilmjét. Putyin 13 éves irányítása alatt nem volt arra példa, hogy az elnök ennyire közel engedte volna a médiát mindennapi életéhez. A videón látható például, ahogyan Putyin reggelizik, irodájában dolgozik, kutyájával játszik, vagy éppen súlyt emel az edzőteremben. Az elnök a forgatás során megragadta az alkalmat, hogy megemlítse a Pussy Riot három tagjának bebörtönzésének jogosságát, valamint Hodorkovszkijnak is üzent. A film egyébként jól illeszkedik az elnök hivatalos imázsába, ami a mindenhez értő, bölcs, és nagy fizikai erővel bíró vezető képén alapszik.
A gyermekek is osztoztak az össznépi lelkesedésben. A The Atlantic például megkérdezte egy 13 éves lánytól, hogy mivel köszöntené az elnököt születése napján.
Egy hatalmas szelet csokoládét adnék neki, mert mindig olyan szomorúnak látszik. Talán valami édességet szeretne. Úgy tűnik nekem, hogy elég nehéz lehet egy országot irányítani. Persze, ott volt Medvegyev elnök is, de Putyin már nagyon sokat tett ezért az országért, és fáradt. Valószínűleg ezért szomorú. Ezért kell nekünk boldoggá tenni őt, hogy többet mosolyogjon” – mondta a kislány.
Más Putyin-rajongók ettől jóval többet is megtennének az elnökért. Észak-Oszétiában tíz hegymászó Putyin 4×6 méteres képét húzta fel egy 4000 méter magas hegycsúcs tetején, miközben az alpinista szövetség vezetője bejelentette, hogy hivatalosan is kérvényezték a csúcs Putyinról való elnevezését.
Az elnök támogatói mellett az ellenzék is megragadta az alkalmat, hogy üzenjen Putyinnak születésnapja alkalmából. A „Küldjük nagypapát nyugdíjba” elnevezésű Facebook-csoport tüntetést szervezett Moszkvában, amihez a Pussy Riot tagjainak kiszabadulását követelők is csatlakoztak. A rendőrség is beavatkozott a tüntetésbe, és 25 ellenzéki aktivistát állított elő.
Szentpéterváron egy „Mi mindenre emlékszünk” feliratú plakát jelezte, hogy október 7-e nemcsak Putyin születésének hatvanadik évfordulója. Hat évvel ezelőtt éppen ezen a napon gyilkolták meg Anna Politkovszkaja tényfeltáró újságírót – tulajdonképpen nem meglepő, hogy erről az ellenzékieken kívül mindenki más megfeledkezett.
Bár az egészen bizonyos, hogy Putyin 2018-ig nem tervez nyugdíjba menni, elég egyértelműnek tűnik, hogy egyre inkább össze kell szednie magát, ha fenn akarja tartani a fizikailag és szellemileg is ereje teljében lévő vezető imázsát. Ez még annak ellenére is igaz, hogy a Levada által készített közvélemény-kutatás szerint az orosz nők 20%-a szívesen feleségül menne Putyinhoz, ha megfelelő alkalom adódna.
Szálkai Kinga