Tovább romlott a vállalkozói környezet indexe (IPP) Szlovákiában az év második negyedévében – közölte aktuális felmérésére hivatkozva Szlovákia Vállalkozói Szövetsége (PAS) csütörtökön.
A PAS által közzétett adatok szerint Szlovákiában a második negyedévben az év első három hónapjához képest 3,46 százalékkal 84 pontra gyengült a vállalkozói környezet indexe, a mutató több mint tízéves története során még soha nem volt ilyen alacsony.
A 2001-ben létrejött PAS az egyik legnagyobb – munkáltatókat és vállalatokat tömörítő – szlovákiai szervezet, amelynek legfőbb célkitűzése a vállalkozásokat érintő szabályrendszer minőségének javítása. A szervezet rendszeresen publikál elemzéseket a vállalkozói környezetről, negyedévenként méri fel vállalkozói környezet alakulását a tagjai körében.
Az aktuális felmérés szerint az elmúlt negyedévben a vállalkozók helyzetét leginkább a járulékterheket növelő jogszabály-módosítások rontották Szlovákiában. A PAS ezzel összefüggésben azt is nehezményezi, hogy továbbra sincs előrelépés a járulékrendszer egyszerűsítése terén.
A kimutatás szerint hasonló mértékben befolyásolta az IPP visszaesését az is, hogy a kormány a közkiadások konszolidációját elsősorban az adóterhek növelésével próbálja megoldani. Ez a vállalkozók szerint nemcsak hogy nem segíti a vállalkozások fejlődését, de egyenes ellentétben van a kis és közép vállalkozóknak a kormányprogramban megígért segítségnyújtással is.
A vállalkozói környezet romlásának harmadik legjelentősebb faktoraként az állam gazdálkodásának gyenge hatékonyságát jelölte meg a szervezet. A vállalkozók nehezményezték, hogy a kormányzat a közpénzek felhasználásának hatékonyabbá tétele helyett – a gazdasági szférát érintő túlzott – megszorító intézkedések eszközével él.
Kitekintő / mti.hu