Olaszországban is egyre inkább megmutatkozik a növekvő feszültség. Az államadósság 6 százalékra növekedett, miközben Mario Monti miniszterelnök népszerűsége a reformjaival egyenes arányban csökken. Felmerül a kérdés, hogy a neves közgazdász vajon kénytelen lesz-e elhalasztani ezek bevezetését, elkerülve ezzel a további konfrontálódást?
„Bánjanak óvatosan a társadalmi konfliktusok megteremtésével!” – hangsúlyozta Susanna Camusso, Olaszország legnagyobb szakszervezete, a CGIL vezetője. Rafaele Bonanni, az ugyancsak hasonló pozícióban lévő vezető pedig úgy nyilatkozott: hajlandó országos méretű sztrájkot összehívni, ha válogatás nélküli megszorításokkal találják magukat szemben az olasz munkások.
Mindezeket a hozzászólásokat Mario Monti miniszterelnök új szanálási programja váltotta ki, amit múlt hét kedden ismertettek. Ebben több közigazgatási megszorítás és leépítés egyaránt szerepel.
Monti 2011 novemberében került hatalomra, és akkor még élvezte a „mézesheteket”, de ezt követően kemény munkaerő-piaci reformokat volt kénytelen kezdeményezni, hogy megelőzze a görögökhöz hasonló összeomlást, és visszaállítsa Olaszország pénzügyi hitelességét a nemzetközi piacon.
Azonban az eszkalálódó konfrontáció erősen próbára teszi a korábbi európai biztos szándékát a gazdasági átalakításokkal kapcsolatban. A hangulat a múlt héten hágott a tetőpontra, erős felhangot váltva ki ezzel a szakszervezetekből. A kiadások csökkentésének érdekében ugyanis szükséges lesz például a forgalmi adó növelésére, és a megszorítások összege közel 7 millió euró értékű lenne. Ez magába foglalná a központosítás tovább folytatását, különös tekintettel az egészségügyi szférára. Ezeken kívül a közszférában tevékenykedők számát is jelentősen megvágnák, az új törvénykönyv pedig megengedné a cégeknek, hogy egyszerű üzleti okokra hivatkozva bocsássák el alkalmazottaikat. Ez az intézkedés akár tömeges elbocsátásokat is generálhat, ezért a CGIL egyelőre 8 órás sztrájkot javasol.
Talán sikerül a miniszterelnöknek erejét és politikai tekintélyét növelnie azzal, hogy két hete elnyert egy EU pályázatot, amely államkötvény-vásárlást támogat. Ezzel sikerülhet megszűntetni a pénzügyi zavarokat az országban, amin a májusi földrengések által keletkezett szükségállapotok csak tovább rontottak. Az államháztartás helyreállítása azért is lenne fontos, mert -ahogyan a gazdasági miniszter Vittorio Grilli, a múlt hét keddi találkozón megfogalmazta- „Olaszország még mindig különleges felügyeleti szinten áll Európán belül.”
Az intézkedések a tervek szerint októbertől lépnének hatályba. Mindeközben egy friss közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy az olaszoknak csak kevesebb, mint harmada gondolja úgy, hogy az államfő jó munkát végez.
Zsoldos Diána