Szűkebb körben valósulhat meg a Tobin-adó

Egy lépéssel közelebb került az Európai Unió pénteken ahhoz, hogy csak a tagállamok egy csoportja vezesse be a pénzügyi tranzakciókat terhelő adót nagyjából úgy, ahogy azt Brüsszel javasolta.

„A pénzügyi tranzakciós adó nem élvezi a tagállamok egyhangú támogatását abban a formában, ahogy azt az Európai Bizottság javasolta” – jelentette be pénteken a témának szentelt nyilvános miniszteri vitát követően Margrethe Vestager, az ülésen elnöklő dán gazdasági miniszter.

A vita ilyetén összefoglalásának messzemenő következményei lehetnek, hiszen formailag egy javaslattal kapcsolatos döntésképtelenség nyugtázása lehet adhat jelet annak az uniós szerződésben foglalt mechanizmusnak a beélesítésére, amely lehetőséget ad bizonyos kezdeményezések egy szűkebb országcsoporton belül történő megvalósítására. Hamarosan ilyen projekt lehet a pénzügyi tranzakciókat terhelő adó bevezetése is, amelynek – és ez pénteken újra megerősítést nyert – nincs esélye mind a 27 uniós tagállam jóváhagyásának megszerzésére, sőt a kezdeményezés még a 17-tagú euróövezeten belül sem élvez teljes konszenzust.

A pénteki vitán ugyanakkor az is kiderült, hogy elég nagyszámú tagország támogatja az európai Tobin-adó bevezetését ahhoz, hogy az megerősített együttműködés formájában megvalósuljon. Az előírások szerint ehhez a tagállamok legalább egyharmada, vagyis minimum 9 tagállam szükséges. Hivatalosan nekik kell az Európai Bizottságnak írt levélben kezdeményezni a megerősített együttműködést a témában. Algirdas Semeta, az EU adóügyi biztosa jelezte is, hogy amennyiben ilyen felkérés érkezik, a Bizottság kész jelentést letenni az asztalra, ami arról szól majd, hogy fennállnak-e a feltételei a pénzügyi tranzakciókat terhelő adó megerősített együttműködés formájában történő bevezetésének.

A tagállamok közül többek között Németország, Ausztria, Franciaország, Olaszország és Belgium híve az adó akár szűkebb körben való bevezetésének is, noha egyesek attól tartanak, hogy ezzel öngólt lőnének, mert a befektetők máshová települnének át. Például Londonba, amely Svédországgal egyetemben a legvehemensebben ellenzi a Bizottság javaslatát, ami alacsony adókulccsal, de nagyon széles alapon sarcolná meg a pénzügyi tranzakciókat, amelyekből származó bevételeket éves szinten körülbelül 57 milliárd euróra becsüli. Brüsszel azt szeretné, ha az FTT-ből származó bevételek kétharmada az uniós költségvetésbe folyna és ezáltal csökkentené a tagállami befizetéseket, ám ezt még számos olyan ország sem támogatja, amelyik egyébként nincs ellene a tranzakciós adónak.

Az ügy pikantériája, hogy már jelenleg is vagy tíz uniós tagállam alkalmazza a pénzügyi tranzakciós adó valamilyen formáját, ám ezek jellegüknél fogva annyira eltérőek, hogy a Bizottság szerint már az egységes piac belső kohézióját fenyegetik.

A dossziét most a dánt követő ciprusi elnökség veszi majd a kezébe, és megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a megerősített együttműködés ügyében is felgyorsul a folyamat, aminek első állomása a mechanizmus kezdeményezése. Arról, hogy az országok egy szűkebb csoportja tényleg belefoghat a projekt megvalósításába, a tagállamoknak kell dönteniük kétharmados többséggel, de előtte az Európai Parlamentnek is meg kell adnia a hozzájárulását.

Kitekintő / Bruxinfo.eu

Friss hírek