Drámai módon megnőtt a nyugdíjasok száma az elmúlt három évben Romániában, ami közelebb hozza az amúgy is ingatag lábakon álló nyugdíjbiztosítási rendszer összeomlását.
A válság ideje alatt több mint 40 ezren vonultak nyugállományba, zömmel a törvényes korhatár előtt, mintegy menekülve a biztos munkanélküliség elől. A munkavállalók mára kisebbségbe kerültek.
Hiányt hiányra
A romániai munkaügyi minisztérium szerint a nyugdíjalap hiánya 2008 óta folyamatosan nő, a deficit idén meghaladja a 13,8 millió eurót is. A költségvetési mérlegnek a nyugdíjkiadások irányába való jelentős elbillenését az is nagyban befolyásolja, hogy a makroökonómusok 2060-ig a GDP 76 százalékos növekedésével, valamint az átlagbér megduplázódásával számoltak Romániában. Ezzel szemben eddig nem a fizetések, hanem a nyugdíjak átlagszintje növekedett, és a GDP-emelkedés is 6 százalékponttal elmaradt a várttól. A gazdaságpolitikai központ ugyanakkor rámutat: az elkövetkezőkben biztosra vehető a nyugdíjbiztosítási járulékok növekedése, az állam pedig gondoskodni fog ezek hatékonyabb begyűjtéséről.
Nem lesz fiatalítás?
Az kétségtelen, hogy a nyugdíjasok növekvő aránya egyre nagyobb hiányt jelent az államkassza számára, ám más elemzők figyelmeztetnek: a korhatár kitolása a fiatalabb generáció elhelyezkedési esélyeit rontja, mivel gyakorlatilag nem szabadulnak fel munkahelyek. A nyugdíjkiadások helyrebillentése érdekében tehát az államoknak a munkahelyteremtésben is versenyt kell futniuk az idővel.
Kitekintő / Új Magyar Szó