Idén indul a verespataki kitermelés

„Meg vagyok győződve arról, hogy idén elkezdőik a verespataki kitermelés, sőt a bányászat az egész országban folytatódik. A lényeg, hogy hatékonyan termeljük ki az altalajkincseket” – nyilatkozta pénteken Daniel Chi?oiu gazdasági miniszter.

A tárcavezetőt verespataki látogatásán kérdezték a kitermelésről, aki határozottan a bányaprojekt idei elkezdéséről beszélt. Elmondta, Rovana Plumb környezetvédelmi miniszterrel közösen hozzák majd meg a döntést, tőle függ a környezetvédelmi engedély kibocsátása és a befektetők felelősségének meghatározása – írja a Manna.ro.

„A bányászat folytatódik az egész országban, de hatékonyan szeretnénk kitermelni, nem aprópénzért kiárusítani a tartalékainkat, ezzel károsítva a román államot és a lakosságot” – jegyezte meg Chi?oiu, aki biztosított mindenkit, hogy jelenléte garancia a bányászat fejlődésére a térségben.

Nemrég Rovana Plumb környezetvédelmi miniszter azt nyilatkozta, el kellett halasztania a Technikai Elemző Bizottságnak a verespataki projektet értékelő szakértőinek (CAT) összehívását, ugyanis az Európai Bizottságtól várnak szakembereket az ügyben.

A tárcavezető össze akarta hívni a verespataki projekt Technikai Elemző Bizottságát, hogy megvitassák a beruházás ügyéről készült jogi audit következtetéseit, miszerint területrendezési tervek érvénytelenítése nyomán állítsák le az engedélyeztetési eljárást.

Korábban pedig azt nyilatkozta, hogy nem kapta meg a jogi bizottság következtetéseit, ellentmondva ezzel a korábbi tárcavezetőnek, Korodi Attilának, aki szerint ő átadta a szükséges dokumentumokat. Később Plumb mégis megtalálta az elveszettnek hitt iratcsomót, és „tudomásul vette annak tartalmát.”

A döntést a kormány hozza meg Verespatak-ügyben,

erről Victor Ponta miniszterelnök nyilatkozott május 10-én. Szerinte három fontos feltételnek kell eleget tennie a beruházásnak: a környezet védelmére garanciát kérnek, lehessen újratárgyalni a szerződést, illetve minden lobbitól és politikai befolyástól mentesen történjen a beruházás.

„Nem tudom megmondani, hogy mikor tesznek eleget mindhárom feltételnek, lehet, hogy a választások előtt, lehet, hogy utána, de az is lehet, hogy soha” – jegyezte meg akkor Ponta, aki szerint a döntést pártszínektől függetlenül és a régióban élőknek kell meghozni.

Az új kormány beiktatásánál Traian Băsescu államfő kijelentette, hogy az új kormányfőtől munkahelyteremtést vár el, és erre az arany- és rézbányászat megoldást jelenthet. A Ponta-kabinet programjában szerepel a verespataki projekt újratárgyalása, hogy az egybeessen az államérdekkel, a környezetvédelemmel és az európai törvénykezéssel.

A verespataki aranykitermelést a Ro?ia Montana Gold Corporation (RMGC) vezeti, főbefektetője a Gabriel Resources kanadai vállalat. A Fehér megyei Verespatakon található Románia legfontosabb aranykészlete, kb. 300 tonnára becsülik, emellett 1600 tonna ezüstöt is rejt az altalaj. A kitermelést az RMGC bonyolítja le, melynek tulajdonosai 80,46 százalékban a Gabriel Resources, az államot a Minvest Deva nevű cég képviseli 19,31 százalékban.

A kanadai Gabriel Resources vállalat mögött olyan nagynevű, világgazdaságban is érdekelt milliárdos üzletemberek állnak, mint John Paulson, Beny Steinmetz és Thomas Kaplan.

Kitekintő / Manna.ro

Friss hírek