Szíria csak politikai támogatásra számíthat Moszkvától

Moszkva a politikai támogatásra korlátozza az együttműködést Szíriával, a gazdasági projektekben nem akar részt venni – értesült a Kommerszant című orosz napilap.

Az orosz-szíriai kormányközi vegyes bizottság pénteki, moszkvai ülésére időzített cikk szerint Oroszországnak nem áll szándékában gazdaságilag támogatni Bassár el-Aszad rendszerét, beruházni Szíriában, mint annak idején tette Líbiában.

A Kommerszant tudomása szerint a szíriai kormány egy sor projektben kínálja fel a részvétel lehetőségét Moszkvának. A szíriai hatalom arra számít, hogy Moszkvában megértik nehéz helyzetét és megfinanszírozzák a jövőbeni beruházásokat.

Aszad rendszere a több mint egy éve tartó belső fegyveres konfliktus miatt nehéz helyzetbe került. Egyebek között amiatt, hogy az Európai Unió, amely korábban a szíriai kőolaj 90 százalékát felvásárolta, beszüntette az importot. Damaszkusz ezzel több mint 4 milliárd dollárt veszített, és nagyon súlyos likviditási problémái vannak – ismerte el szerdán a szíriai olajminiszter.

A Kommerszant szerint a Kremlben még élnek a keserű líbiai tapasztalatok, ezért Moszkvának nem áll szándékában bármilyen áron megmenteni az Aszad-rendszert. 2008-ban Vlagyimir Putyin líbiai látogatását követően Moszkva 4 és fél milliárd dolláros hitelnyújtásról írt alá megállapodást Tripolival. Ennek fejében nagyszabású együttműködésre volt kilátás, a fegyverszállításoktól kezdve a kőolaj kitermelésen keresztül a vasútépítésig. A tervek nagy részére személyesen Kadhafi vállalt garanciát. A líbiai forradalmat követő hatalom nem siet az együttműködéssel, az orosz cégek veszteségei milliárdokra rúgnak.

A lap szerint Bassár el-Aszad helyzetét már most sokan kritikusnak nevezik. A Nyugat és a befolyásos arab államok lényegében leírták. Egy Kremlhez közeli forrás a Kommerszantnak elárulta: 10 százalék esélyt adnak Aszadnak arra, hogy megmarad a hatalomban.

Jelena Szuponyina, a Stratégiai Kutatások Intézete Ázsia és Közel-Keleti Központjának vezetője arra figyelmeztet, hogy Szíria már a válság előtt sem tudott fizetni, ezért Moszkva 2005-ben 10 milliárd dolláros adósságot engedett el. Cserébe Damaszkusz egyebek mellett azt ígérte, hogy pályázat nélkül átengedi egy hőerőmű megépítését orosz cégeknek, azt mégis egy indiai cég kapta meg.

Kitekintő / MTI

Friss hírek