Győzelem Napja Oroszországban: parádé és demonstrációk

A második világháború lezárásának emlékére a Vörös téren megtartották az ekkor szokásos katonai parádét. Oroszországban új elnöke Győzelem Napi beszédében kiemelte, hogy országának helye van a nemzetközi béke biztosítói között. Míg Moszkva a nagy ünnepre készült, az alulról szerveződő ellenzék új módszerrel próbálja felhívni magára a figyelmet.

Hatvanhét évvel ezelőtt a szövetséges hatalmak képviselői előtt a német vezetés aláírta a feltétel nélküli kapitulációt: Európában véget ért a háború, mely öt éve alatt 62 millió katona és civil vesztette életét. A győzelem emléknapja ma is a legfontosabb ünnep Oroszországban, és már hetekkel korábban elkezdik a középületek és magánüzleteket a győzelem jelképeivel díszíteni. A háborúban az egyik legkiemelkedőbb erőfeszítéseket Szovjetunió tette: a harcokban és következményeiben a lakosság több mint 13 százaléka elpusztult.

„Oroszország kiérdemelte, hogy a világ békéjének biztosítói között lehessen”

A világháborús győzelem évfordulóján tartott megemlékezések és programok legfontosabbika a hagyományosan a Vörös téren tartott katonai parádé. A felvonulás, melyet élőben csakis a legfelsőbb katonai és polgári vezetők, a szövetségesek képviselői és a háborús veteránok láthatnak az Orosz Föderáció zászlajának és a győzelem lobogóinak felvonultatásával kezdődött, melyet az újonnan beiktatott elnök szónoklata követett.

Putyin beszédében felidézte, hogy 67 évvel ezelőtt sikerült legyőzni a náci Németországot, “egy szörnyű és cinikus hatalmat”, mely, nem feledkezhetünk meg róla, “a világ szeme láttára született, s erősödött meg”, s akkoriban nem utasították el egyhangúan és egyenesen. “Az államok megosztottsága, a kölcsönös gyanakvás és az ideológiai konfrontáció miatt nem lehetett elkerülni a második világháborút”, s ezért az emberiség súlyos árat fizetett. De végül az történt, aminek történnie kellett: megszületett a közös felelősség gondolata és az elhatározás, hogy közös erővel kell, hogy legyőzzék a gonoszt. Tisztelettel tartozunk az államoknak, melyek hatalmas erőfeszítéseket tettek, hogy az ellenséget legyőzzék. Ma sem feledkezhetünk el az okokról sem, melyek a háború kirobbanásához vezettek, elemezni kell ezeket, hiszen „még ma is relevánsak”- folytatta az elnök.

A nemzetközi normák szigorú betartása és az állami szuverenitás tiszteletben tartása a feltétel nélküli garanciái annak, hogy a háború soha ne ismétlődhessen meg.(…)Oroszország következetesen a világ békéjének fenntartásának politikáját követi. Morális jogunk van ahhoz, hogy elvszerűen és állhatatosan védjük ezt a pozíciót, mivel országunk viselte a nácizmus legerősebb csapását, melyet hősies ellenállással fogadott, kiállta a nehéz próbát és elhozta a világ összes népére a szabadságot.”

A mai nap, folytatta az elnök, “nemzetünk győzelmének és dicsőségének ünnepe, ugyanakkor az emlékezés, a büszkeség és a bánat napja is. (…) Mindig hívek leszünk a hőstetteitekhez, melyek jelzik, hogy van jövőnk, s mi mindent megteszünk, hogy az békés és biztonságos legyen”- mondta az elnök a veteránokhoz fordulva.

Vlagyimir Putyin beszéde után a több mint ezer tagot számláló Szabad katonazenekar játszotta a nemzeti himnuszt, majd mintegy 14 ezer katonai szolgálatos részvételével megkezdődött a katonai parádé.

Idén több mint száz különböző haditechnikai eszközt vonultattak fel a Vörös téren, többek között páncélozott szállító járműveket, tankokat, mobil rakétavédelmi rendszereket és más legfelsőbb kategóriás katonai technikákat láthattak azok, akik az eseményt a helyszínen vagy a televízióban követték – írta a Ria Hírügynökség. A parádéban a légierőt csak öt Mi-8 –as helikopter képviselte, mely az esemény zárásaként az Orosz Föderáció, az orosz haderő és annak légi, vízi és szárazföldi alakulatainak zászlaival repült át a Vörös tér felett.

A katonai parádét az ígért esős idő sem tudta elrontani: nem sokkal az program kezdete előtt négy szállító repülőgép Moszkva húsz kilométeres körzetében, nyolc kilométer magasan különleges vegyi anyagok segítségével oszlatta a felhőket.

„Éjjel-nappal tartó népünnepély a demokrácia győzelméért”

A Győzelem Napja azonban idén nem zavartalanul zajlott le. A Kommunista Párt hagyományosan megtartott felvonulásához 4500 ember, köztük veteránok és a „Baloldali front” és a „Tiszta választásokért” mozgalom szimpatizánsai is csatlakoztak –tudósított a Ria Hírügynökség. A nagygyűlést az ismeretlen katona sírjánál az emlékezés virágjainak elhelyezésével zárták. Ezt követően azonban a „Tiszta választásokért” mozgalom aktivistái „nemzeti sétára” gyűltek össze.

Ezt a „határidő nélküli, éjjel-nappal tartó népünnepélyt” Alekszej Navalnyij, ellenzéki blogger hirdette meg, a május hatodikai demonstráció szétzavarása elleni tiltakozásul. A csendes megmozdulások május hetedikén este kezdődtek Moszkva Kitaj-gorod negyedében és ekkor rohamrendőrséggel való összeütközésbe torkolltak – olvasható a Kommerszant összefoglalójában. 

Az utóbbi napokban több mint ezer  „sétáló” ellenzékit vettek őrizetbe, akiket rövid idő elteltével általában szabadon engedtek .  Azonban a Győzelem Napi csendes akcióban már nem vehetett részt a kedd éjszaka letartóztatott Alekszej Navalnyij és Szergej Udalcov, a Baloldali Front vezetője, sem. Hozzájuk hasonlóan őrizetbe vették ekkor Dmitrij Gudkov parlamenti képviselőt, és több ismert újságírót is. Az azóta éhségsztrájkot hirdető Navalnyijt és Udalcovot szerdán este rendőrséggel szembeni engedetlenség miatt 15 napi elzárásra ítélte a Presznja kerületi békebíróság- írja a Kommerszant . Moszkva központhoz közel eső sétányain száz-kétszáz fiatal gyülekezik nap mint nap, békésen demonstrálva a korábbi letartóztatások miatt. A belvárosban magas a rendőri készültség, gyakoriak az igazoltatások. A „nemzeti séták” célja Alekszej Navalnyij szerint a „demokrácia győzelmének kivívása Oroszországban”.

Dancsecs Réka

Friss hírek