Az Oroszország és Ukrajna között fennálló gázár körüli vita újabb fordulópontjához érkezett kedden, amikor Viktor Janukovics, ukrán elnök Moszkvába látogatott és tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyinnal. Konkrét megállapodás továbbra sem született, de a két ország szorosabb gazdasági együttműködést szorgalmaz, mely az energia szektor területét is érinti.
Viktor Janukovics, ukrán elnök kedden Moszkvába látogatott, ahol a volt szovjet tagköztársaságok egy részéből álló Eurázsiai Gazdasági Közösség csúcstalálkozóján vett részt, majd azt követően személyesen is találkozott Vlagyimir Putyin, orosz kormányfővel. Egyes elemzők szerint Janukovics moszkvai látogatásának célja az orosz gáz árának megvitatása volt.
A találkozóról eddig megjelent egyetlen hivatalos közlemény az ukrán elnöki honlapon olvasható, mely szerint Putyin és Janukovics különböző területeket érintő szorosabb együttműködésről állapodott meg. Konkrétan a gázár kérdése nem szerepel a közleményben, helyette egy sokkal általánosabb nyilatkozat olvasható: az előkészített dokumentumcsomag a két ország közötti gazdasági fejlődést fogja szolgálni. A közel két órás tárgyalás során pedig olyan területek kerültek előtérbe, mint a nukleáris energia, a nyersanyag előállítás és „általában véve az energia szektor”.
Moszkva és Kijev között régóta tart az Ukrajna által Oroszországból vásárolt gáz ára és mennyisége feletti vita. A Gazprom és a Naftogaz még 2009. január 19-én írt alá szerződést a 2009-2019-re szóló gáz adás-vételéről, továbbá az erre az időszakra vonatkozó Ukrajnán keresztülhaladó gáztranzit feltételeiről. A két egyezmény megkötését a Moszkva és Kijev közötti úgynevezett „gázháború” előzte meg, aminek köszönhetően számos európai ország közel három hétre gáz nélkül maradt. Az előnytelen orosz-ukrán gázszerződések miatt a kijevi bíróság, az akkori ukrán kormányfőt, Julija Timosenkót 2011. október 11-én hétévi börtönbüntetésre ítélte.
Az ukrán vezetés kitart amellett, hogy a 2009-es szerződés túlságosan magas és tisztességtelen árat rögzített. Moszkva ugyanakkor ellenőrizni kívánja az ukrán gáz szállítását Európába, hiszen az Európai Unió gázszükségletének 25 százalékát Oroszországtól importálja, amelynek mintegy 80 százaléka Ukrajnán keresztül érkezik. Míg korábban Oroszország javasolta a Gazprom és a Naftogaz közös együttműködését, addig Ukrajna bejelentette, hogy 2012-től csökkenteni kívánja az orosz gáz importját.
Kijev több, mint 1,8 milliárd köbméter orosz gázt importált 2012 januárjában, melyet azonban a februári rendkívüli hideg miatt 3,1 milliárd köbméterre kényszerült növelni. Ukrajna ezer köbméter orosz gázért jelenleg 416 dollárt fizet, mely Viktor Janukovics, ukrán elnök elmondása szerint a 2012-es ukrán költségvetés 8 százalékát teszi ki. Az ország évente kb. 3,8 milliárd dollárral többet fizet Oroszországnak a gáztranzitért, mint az európai országok. Janukovics szerint az elfogadható ár 200 dollár lenne ezer köbméterenként, mivel a magas árak kedvezőtlenül érintik az ukrán gazdaság fejlődését.
A többletkiadások csökkentése érdekében az ukrán vezetés alternatív megoldásként tárgyalásokat kezdeményezett Németországgal, Romániával és Törökországgal, évi 2-3,5 milliárd köbméter gáz vásárlásáról – jelentette a Kommersant Ukraine hírügynökség. Az ukrán Energiaügyi Minisztérium elnöke, Jurij Bojko elmondta, hogy az Európából vásárolt gáz ezer köbméterenkénti ára 30-40 dollárral olcsóbb, mint a Gazprommal megkötött 2009-es szerződésben rögzített összeg. Ezek egyelőre csak tervek, konkrét megállapodás eddig egyik európai országgal sem történt.
Az ukrán parlament ugyanakkor kedden jóváhagyta a Naftogaz megosztásáról szóló törvényjavaslat első olvasatát – írta Ria hírügynökség. A privatizáció elkerülése érdekében a nemzeti energiavállalat termelési és szállítási részekre bomlik ezután. Maga a törvényjavaslat teljes mértékben megfelel az EU Harmadik Energiacsomag rendelkezéseinek, mely az energia előállítás, valamint a szállítás és értékesítés egymástól való szétválasztását követeli meg. Mivel Ukrajna tagja az Európai Energia Közösségnek, ezért ezen követelményeknek eleget kell tennie.
Az EU további feltételeket is támasztott Ukrajnával szemben: mindaddig, amíg Kijev nem rendezi külső gázpiacának reformját, az európai pénzügyi alap nem támogatja tovább az Urengoj-Pomaj-Uzsgorod hálózat fejlesztését, melyre a Naftogaz a tavalyi évben közel 300 millió dollárt kapott nemzetközi bankoktól. Vadim Csuprun, a Naftogaz igazgatótanácsának helyettes elnöke szerint az Európai Unió eddig elkerülte, hogy beavatkozzon a gázvitába. Elmondása szerint Európa ne alkalmazzon struccpolitikát, hiszen a kettős megközelítés nem segít a probléma megoldásában. A Naftogaz nemzeti gázellátó rendszer értékbecslését március végén tartják, amelyre az alkalmas céget Kijev jelöli ki. A tenderben eddig három nagy vállalt vesz részt, köztük a Baker Tilly Ukraine és az Ernst & Young.
Jacsó Andrea