Nyilvános konzultációt indított az Európai Bizottság annak érdekében, hogy feltárja: milyen lehetőségekkel lehetne növelni a nők arányát a vállalatok vezetésében. A testület szerint még mindig alulreprezentáltak a nők a cégek vezetőtestületeiben, holott szerinte tanulmányok sora bizonyítja, hogy a női vezetésű vállalatok több profitot termelnek.
Május 28-ig tart az a nyilvános konzultáció, amelyet az Európai Bizottság hétfőn indított a nők üzleti életben betöltött szerepének növelése érdekében. A testület cégektől, szakértőktől, állampolgároktól és civil szervezetektől várja az ötleteket: hogyan lehetne növelni a nők arányát a cégek vezető testületeiben.
Az állampolgári jogokért és igazságügyért felelős EU-biztos hétfőn azt mondta, Európa vezető nagyvállalatainak igazgatótanácsában a tagok mindössze 13,7 százaléka nő. „Jóllehet, ez valamelyest jobb, mint a 2010-es 11,8%, de a növekedés mértéke még mindig nem megfelelő” – jelentette ki Viviane Reding, előrevetítve, hogy még körülbelül 40 évre van szükség ahhoz, hogy valódi esélyegyenlőség alakuljon ki Európában (legalább 40 százalékos női aránnyal).
Az 1,9 százalékpontos növekedés egy év alatt abban a dimenzióban is értelmezendő, hogy a probléma nem újkeletű, Viviane Reding már a tavalyi év elején felhívta a figyelmet a nők alulreprezentáltságára. Az EU-biztos akkor fel is kérte az európai vállalkozásokat, hogy önkéntes alapon csatlakozzanak a „Nőket az igazgatótanácsba” nevű kezdeményezéshez, amellyel a cégek vállalnák, hogy 2015-re 30, 2020-ra pedig 40 százalékra emelik a nők arányát a vezetőtestületeikben. Viviane Reding emlékeztetett, az elmúlt egy évben mindössze 24 cég írta alá az ezzel kapcsolatos vállalást.
„Mindez nem túl briliáns” – értékelte az EU-biztos az 1,9 százalékpontos növekedést, de hozzátette, ez az arány még így is a legjobbnak tekinthető hosszú idők óta. Dicsérte Franciaországot, amely tavaly törvényt is alkotott a női esélyegyenlőség érdekében, és mint kiderült, az európai aránynövekedés fele csak francia cégeknek köszönhető. Kifejtette azt is, hogy a képet viszont rontja, hogy a női igazgatósági elnökök aránya a 2010-es 3,4%-ról idén januárra 3,2%-ra csökkent.
Óriási különbségek figyelhetők meg az uniós tagállamok között a nők vállalati, munkaerőpiaci és oktatási részvételét tekintve. A Bizottság által közölt adatok szerint Finnországban a legjobb a helyzet. A legnagyobb finn cégek igazgatótanácsi tagjainak 27 százaléka nő. Őt követi Lettország (26%), Svédország (25%), Franciaország (22%) és Hollandia (19%). A lista alján Málta (3%), Ciprus (4%) és Magyarország (5%) szerepel. A magyar adat is jóval elmarad a 14 százalékos EU-átlagtól, ezen felül az adatokból kiderül, a régiós országok mindegyikében legalább 10 százalékos arányt képviselnek a nők.
Az Európai Bizottság egy Eurobarométer által készített felméréssel is bizonyítani kívánja azt, hogy szükség van a nők szerepének növelésére. Viviane Reding elmondta, a megkérdezett európai állampolgárok 88 százaléka látja úgy, hogy az egyenlő oktatás után ugyanolyan munkalehetőségeket kellene biztosítani a nőknek, mint a férfiaknak. 76 százalékuk szerint a nők képességei is megvannak ehhez. A megkérdezettek 75 százaléka szerint szükséges lenne minden tagországban törvényt alkotni a nők esélyegyenlőségéről, 49 százalékuk pedig azzal is egyetértene, hogy pénzbüntetéssel lehetne sújtani azokat a cégeket, amelyek nem tartják be ezeket a törvényeket.
Kérdés, hogy milyen eszközökkel lehetne mindezt biztosítani. Viviane Reding elmondta, „nem vagyok híve a kvótarendszernek, de az eredményeit már szeretem”. Sem a jelentésben, sem a sajtótájékoztatóján nem adott támpontokat azzal összefüggésben, hogy ő személyesen milyen intézkedéseket látna szívesen a célok eléréséhez. Annyit elmondott, hogy a nyilvános konzultáció eredményét követően még ebben az évben javaslatot tesz egy európai keretjogszabályra, amely már konkrét ötleteket is ad majd a tagállamoknak a nők szerepének növelésére.
Viviane Reding igyekezett tudományosan alátámasztott bizonyítékokat bemutatni a nők által vezetett cégek sikerére „azoknak, akiknek kétségei lennének ezzel kapcsolatban”. Felidézte, hogy a McKinsey tanulmánya szerint azok a vállalkozások, amelyeknél kiegyensúlyozott a nők-férfiak aránya, 56 százalékkal magasabb működési profitot képesek elérni, az Ernst and Young pedig a világ 290 legnagyobb vállalatát vette górcső alá, és kiderült: jelentősen nagyobb bevételt könyvelhettek el azok a cégek, amelyek igazgatótanácsában legalább egy nő volt.
Kitekintő / Bruxinfo.eu