Napra pontosan egy hónappal a márciusi elnökválasztások előtt újra Moszkva utcáira vonult az orosz ellenzék, nem törődve a februári ítéletidővel. A „Tisztességes választásokért” jelszó alatt szervezett tüntetésen körülbelül százezren vehettek részt, de szombaton a kormánypártot támogatók is megmozdultak: az orosz belügyminisztérium szerint 138 ezer Putyin-szimpatizáns vett részt egy másik elyen szervezett megmozduláson.
Az államfő és a kormánypárt ellen tüntetők a december 24-i felvonuláshoz hasonlóan a Bolotnaja téren, illetve a Szaharov sugárúton gyűltek össze, hogy közösen adjanak hangot a kormánypárt iránt érzett ellenszenvüknek. A résztvevők kívánságai a korábbi tüntetésekhez hasonlóan a politikai foglyok azonnali szabadon bocsátása, a novemberi parlamenti választások eredményeinek eltörlése, Vlagyimir Csurov (a Központi Választási Bizottság elnöke) felelősségének kivizsgálása a választások kapcsán, az új ellenzéki pártok beregisztrálása, illetve szabad parlamenti és elnökválasztások megtartása volt.
A téren megjelent hatalmas tömeg száma – amely a „tisztességes választásokat!”, illetve „Oroszország Putyin nélkül!” jelszavakat skandálta – szinte minden forrás szerint eltérő. A helyszínen megjelent szervezők igyekeznek minél feljebb tornázni a számokat, minél nagyobb jelentőségűnek beállítani a megmozdulást, a rendőrség, illetve a belügyminisztérium pedig egyértelműen elbagatellizálja a részvevők számát, sokkal inkább a Putyin melletti szimpátiatüntetést kihangsúlyozva.
A gazeta.ru internetes újság szerint az ellenzéki tüntetők százezren lehettek, a szervező Vlagyimir Rizskov szerint ez a szám legalább 120 ezer volt; a belügyminisztérium adatai szerint pedig mindössze 38 ezer ember volt jelen a fővárosi tüntetésen. A Putyin melletti tüntetésen – amelyre rengetegen szervezett autóbuszokkal érkeztek más orosz városokból – a rendőrség szerint 138 ezren vettek részt.
A jelenleg kormányfői tisztséget betöltő – márciusi elnökválasztásokon induló – Vlagyimir Putyin egy sajtótájékoztatón elmondta: „azt, hogy ennyi ember jön el, senki sem várta, őszintén szólva én sem”. A miniszterelnök a résztvevők számára vonatkozóan hozzátette: „a hivatalos adatok szerint 140 ezren jelentek meg a tüntetésen, de engem Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester hívott fel, aki szerint 190 ezren voltak”.
A Putyin mellett tüntetők elsősorban az egységes Oroszországért tüntettek (ahogyan a kormánypárt neve is ez), felemelve hangjukat az ellenzék orosz lakosságot megosztó retorikája ellen. A kormány szimpatizánsai szerint az ellenzék kiszolgáltatná az egész országot az Egyesült Államoknak. Az ellenzékieket „narancsosnak” elnevező kormánypártot támogatót megmozdulását „narancsellenes tüntetésnek” nevezték el.
Az ellenzékiek szerint azonban a vidékről tömeges érkező, Putyint támogató oroszok vagy pénzt kapnak a részvételért, vagy pedig elbocsátással fenyegették meg őket a munkahelyükön, ha nem mennek el a megmozdulásra. Az Egységes Oroszország szimpatizánsai egyébként a „Nekünk van mit veszítenünk” jelszó alatt tüntettek.
Moszkván kívül több orosz városban is voltak kormányellenes tüntetések, de a külföldön élő oroszok is megmozdultak: Párizs központjában több mint 100 orosz tüntetett Putyin ellen, Washingtonban pedig az orosz nagykövetség előtt jelent meg körülbelül 30 ember, különböző transzparensekkel. Londonban szintén száz fölött volt a brit főváros központjában megjelenő demonstrálók száma. A tüntetés szervezői kérvényt juttattak el David Cameronnak, az Egyesült Királyság miniszterelnökének, amelyet személyesen vittek el a Downing Street 10-be. A levélben arra kérik a kormányfőt, hogy a lehető legnagyobb figyelemmel kövesse a márciusi oroszországi elnökválasztásokat, amelyek „a korábbi tendenciák alapján sajnos nem lesznek demokratikusak, illetve tisztességesek”. A levél egyik fő szerzője a jelenleg Londonban élő, jól ismert orosz üzletember (egykori társtulajdonosa az Euroset orosz mobilelektronikai cégnek), Jevgenyij Csicsvarkin volt.
A következő ellenzéki tüntetés február 26-án várható, az elnökválasztásokat március 4-én tartják.
Ackermann Sándor