Medvegyev visszahozza a kormányzók közvetlen választását

Putyin egyik legvitatottabb törvényei közé tartozott a kormányzók közvetlen választásának az eltörlése. A reform a centralizációt erősítette meg igen nagy mértékben, és a Putyini hatalom egyik alappillérévé vált. Sokan kritizálták, és zászlajára tűzte az orosz ellenzék is. Medvegyev most úgy döntött, hogy egyik utolsó intézkedéseként eltörli Putyin reformját és visszahozza az egyenes választásokat.

Vlagyimir Putyin a hatalomra kerülése után fokozatosan építette ki és centralizálta a hatalmat. Oroszországot – a világ legnagyobb országát – nem könnyű egyetlen helyből irányítani, hiszen egy-egy régiója van akkora, mint a világ legnagyobb országai. A regionális vezetők szerepe igen nagy volt, és a sikeres kormányzók akár a központi hatalomnak is könnyen ellen tudtak állni (ami Jelcin idején nem egyszer fordult elő, sőt akkor még egy-egy régió függetlenedése is szóba került).

Putyin alatt ez megváltozott. Az akkori orosz államfő eltörölte az egyenes regionális kormányzói választásokat. A helyi kormányzókat 2004-től kezdve már nem a helyi lakosság választotta, hanem közvetett módon maga az államfő.

A kormányzók így Putyintól váltak függővé. Putyin hűséges emberei közül kerültek ki, akik bármikor leválthatóak voltak, így igyekeztek mindenben kiszolgálni a központi kormányt. Az elnöki hatalmat ezzel valóban sikerült jelentősen megerősíteni és stabilizálni. Mindennek azonban az előnyei mellett nagyon sok hátránya is volt, sőt, idővel kiderült, hogy talán éppen hátrányból van a több.

A fontos regionális pozícióba kerülő új vezetők személyesen Putyinnak voltak alárendelve, ami így ebben a formában mára igencsak megkérdőjelezte a legitimitásukat. A legnagyobb probléma azonban az érdekellentétek miatt volt: amíg a kormányzókat a lakosság választotta, addig hatalmuk is a néptől függött: ha rossz, népszerűtlen politikát folytattak, beszámoltathatóak voltak, és azt kockáztatták, hogy a következő választásokon kiesnek a hatalomból. Minden egyes ügyletük, amely (jobb esetben) nyilvánosságot kapott, pozícióik elvesztésével fenyegetett.

Putyin reformja után mindez egy csapásra megváltozott: a kormányzókat többé nem érdekelte a nép és a régió, amelyet irányították. Hatalmuk úgy is Putyintól függött, és nem az aktuális népszerűségükön. A fő mérce nem a szakszerűség volt, hanem a Putyinhoz való hűségük. A helyi kormányzók jó része Putyin és az Egységes Oroszország háta mögé bújva nagy vagyonokat szerzett, botrányokba keveredtek, ritka kivételektől eltekintve a népszerűségük pedig az index alját taposta. Alekszej Navalnij orosz blogger szlogenje, amely egy év alatt mélyen beépült az orosz köztudatba – „Egységes Oroszország – a csalók és tolvajok pártja” – éppen ebből merített. A kormányzók a hatalomban nem egy társadalmi és politikai szerepvállalást láttak, hanem azt nézték, hogyan tudnának a legegyszerűbben meggazdagodni – ami a korrupciós botrányok mellett sokszor azzal járt, hogy egyszerre hátrányos helyzetbe hozták a helyi vállalatokat és vállalkozókat. 

A vidéki orosz lakosság körében így éppen a kormányzók Putyin általi kinevezése jelentette a legnagyobb problémát és volt képes arra, hogy komoly probléma lévén nagy számú embert mozgósítson az utcákra. Se Putyin se Medvegyev decemberig hallani sem akart az addigi rendszer megváltoztatásáról – hiszen ez jelenti a jelenlegi orosz politikai rendszer egyik alappillérét. Putyin hozzászokott a politikai élet kiszámíthatóságához, az egyenes választások 2004-es eltörlése pedig azt a célt is szolgálta, hogy  lakosságot leszoktassa a politikába való beavatkozástól.

A december 4-ei parlamenti választásokat követően azonban sok minden megváltozott. Az utcákra özönlött orosz állampolgárok most már nem csak a szabad, demokratikus választások megtartását követelték, hanem Putyin visszavonulását, és a regionális kormányzók választásának a visszahozását.

Mivel az Egységes Oroszország számára – még az adminisztratív források igénybevételével is – nem túl fényesre sikeredett parlamenti választások megismétléséről nem lehetett szó, a hatalom más engedményekre kényszerült. Putyin úgy tűnik fokozatosan próbál eltávolodni a népszerűtlenné vált Egységes Oroszországtól, és különböző intézkedésekkel és kampányokkal próbálja megnyerni a választókat. Az egyik legfontosabb problémára, vagyis a kormányzók választására is választ kellett találni.

Dmitrij Medvegyev még december második felében – éppen a nagy tüntetéseket követően jelentette be, hogy utolsó nagy reformcsomagra készül, aminek része lesz az egyenes választások visszahozása is. A megfelelő törvénytervezetet Medvegyev végül január 16-án nyújtotta be az orosz parlamentbe. Ennek megfelelően gyakorlatilag a régi, 2004 előtti rendszer fog visszatérni: a lakosság fogja megválasztani a régió vezetőjét. Jelöltekett állíthatnak majd a pártok, vagy pártonkívüliek is részt vehetnek a választásokon. Amíg az adott pártok jelöltjeinek nem kell majd aláírásokat gyűjteniük, addig ez kötelező lesz a pártonkívüliek számára.

Amennyiben a törvényt az orosz parlament változtatások nélkül elfogadja, ez jelentős változtatásokat idézhet majd elő az orosz politikai életben. A választóknak a megválasztott kormányzó lemondatására is lehetősége lesz egy meghirdetett referendum segítségével. E mellett erre lehetősége lesz a mindenkori orosz államfőnek is, amennyiben a kormányzó „elveszti az elnök bizalmát”.

A kérdésben decemberben Vlagyimir Putyin is megszólalt, és maga is elismerte a változtatások szükségességét. Putyin ugyanakkor némileg máshogy képzeli el a közvetlen választások visszahozását: a jelenlegi orosz kormányfő szerint egy „elnöki szűrőt” is be kell építeni a törvénybe. Putyin szerint ez annyit jelentene, hogy párt- és pártonkívüli jelöltek személyét még az orosz elnöknek is jóvá kellene hagynia. Medvegyev benyújtott tervezete ne tartalmaz ilyen „szűrőt”, azonban az orosz szakértők szerint könnyen lehet, hogy beszúrhatják majd az Állami Dumában, ahol a kormányzó Egységes Oroszország a helyek több mint 49 százalékával rendelkezik.

Mutatja, hogy Putyin is elgondolkodott a kialakult helyzetről. A kormányfő néhány napja leplezetlen fenyegetést intézett a népszerűtlen kormányzókhoz.

Jelenleg egy választások előtti időszakba kerülünk, és maguk hálás szolgája egyike az elnöki verseny jelöltjeinek. Nem zárom ki, hogy megnyerhetem ezeket a választásokat. Ha ez megtörténik, akkor egyből a beiktatásom után jó alaposan megnézem azokat, akik megengedték a lakossági tarifák emelkedését.” – mondta  Putyin január 12-én, a kormány egyik ülésén.

A Medvegyev által hétfőn benyújtott törvényt tavasszal fogadhatják el. Kremli forrás szerint májusban írhatja majd alá az államfő, bárki is legyen az (bár Putyin nem hiába ilyen optimista). A törvény jelentősen megváltoztatja majd a jelenlegi orosz politikai struktúrát és sok kellemetlen percet okozhat magának Putyinnak is. A jelenlegi törvénytervezet szerint azonban azok a kormányzók, akik még a régi procedúra szerint kerültek megválasztásra ciklusuk végéig maradnak majd a helyükön, így a helyi lakosság még nem szabadul meg egy könnyen a népszerűtlen vezetőktől, ha csak Putyin nem „nézi meg őket alaposan” a lehetséges elnökké választását követően.

A március 4-ei választások előtt a hatalom mindent megtesz az elégedetlenség visszaszorítására. Az egyenes regionális választások visszahozása így egyben elismerése a meglévő problémáknak, amiről már évek óta beszélnek. Az új intézkedésekkel és a népszerűtlen kormányzók elleni fellépéssel Putyin jó pontokat szerezhet a választók előtt, amire szüksége is lesz: az előrejelzések szerint jelenlegi helyzetben Putyin nem tudná elérni az 50 százalékot az első körben.

Anton Bendarzsevszkij

Friss hírek