A magyarok parlamenti képviseletéért aggódik a szenátor

Aggodalmát fejezte ki a Radio France Internationale-nak (RFI) adott interjújában az Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamentbe jutásával kapcsolatban Frunda György, a párt szenátora – tudósít január 10-én a Manna.ro. Frunda úgy véli, a népszerűtlen kormánykoalícióban való részvétel és az új magyar riválisok felbukkanása is megnehezíti számukra az öt százalékos parlamenti küszöb elérését az őszi választásokon.

A csökkenő közalkalmazotti bérek és nyugdíjak, a növekvő adók és a sorozatos elbocsátások miatt a csőd szélére sodródott családok százezreinek szemében valóban nem a legjobb választási garancia jelenleg a kormánykoalíciós tagság. (Különösen azért, mert a párt fő bázisát a nyugdíjas korúak adják, akiket leginkább érintettek az elmúlt évek megszorító intézkedései). Ezért is kérdőjeleződött meg napjaink román sajtójában az RMDSZ hűsége a Demokrata Liberális Párthoz (PDL), amelyet csak megerősített Frunda nyilatkozata, amelyben kijelentette, elképzelhetőnek tart egy jövőbeni szövetséget a szociáldemokratákat, nemzeti liberálisokat és konzervatívokat tömörítő Szociálliberális Unióval (USL).

Véleménye szerint a pártszövetség vélhetően csak akkor keresi fel szervezetüket koalíciós szándékával, ha nem sikerül elérnie az 50 százalékos támogatottságot. A román politikai elemzők véleménye megoszlik e kérdésben: egyesek úgy gondolják, az RMDSZ a végsőkig hű marad a demokrata-liberálisokhoz, míg mások úgy vélik, már az őszi választások előtt felbomolhat a kormánykoalíció.

Nem kevésbé aggasztó azon körülmény sem, hogy az RMDSZ immár más, a romániai magyarság érdekeit képviselő politikai alakulatokat is ellenfelei között tudhat, nevezetesen a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Néppártot (EMNP) és Szász Jenő Magyar Polgári Pártját (MPP), melyek nem fukarkodnak az RMDSZ-nek címzett kritikákkal, és olykor a választási törvényt is felülíró javaslatokkal sem. Tőkés László például január 6-án nyílt levélben kérte Basescu államfőtől az öt százalékos küszöb eltörlését és az etnikai arányosság elvének megfelelő mandátum kijelölését a nemzeti kisebbségek képviseletének vonatkozásában – tudósított az Erdély Online január 9-én.  A javaslatot természetesen valamennyi román politikai erő elutasítja. 

Kovács Barbara

Friss hírek