Mexikó washingtoni nagykövete hétfőn elutasította annak a lehetőségét, hogy amerikai csapatok érkezzenek az országba felvenni a küzdelmet a drogkartellekkel, számolt be a CNN. Arturo Sarukhan kijelentette: állama továbbra is ellenzi területén az amerikai katonai erő jelenlétét, és nem gondolja, hogy ez része lehetne azoknak az „innovatív megközelítéseknek, amelyek révén Mexikó és az Egyesült Államok eredményesen szállhat szembe a nemzeteken átívelő szervezett bűnözéssel”. A nagykövet Rick Perry texasi kormányzó szombati felvetésére reagált, aki egy New Hampshire-i kampányrendezvényen jelentette ki, hogy elnökként megfontolná ezt az opciót.
Perry kijelentéseit bel- és külföldön egyaránt bírálták. Közvetlen versenytársai közül Mitt Romney rossz ötletnek nevezte a javaslatot, és ismételten hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak inkább határai megerősítésére kéne koncentrálnia; mexikói kérés esetén pedig logisztikai és hírszerzési támogatást kellene nyújtania. Eric L. Olson, a washingtoni Woodrow Wilson International Center for Scholars Mexikó-szakértője azt emelte ki, hogy akármilyen jó szándékú is lehet egy ilyen megjegyzés, könnyen alááshatja a két ország kapcsolatait. Mexikóban több politikus is élesen fölemelte szavát az amerikai csapatok esetleges megjelenése ellen; volt, aki „nyilvánvaló agressziónak” nevezte ezt a lehetőséget. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy helyén kell kezelni az előválasztási kampány részeként elhangzott kijelentést.
A republikánus jelöltségért augusztusban versenybe szállt Perrynek valóban lehet oka arra, hogy ehhez hasonló megnyilvánulásokkal jelezze a konzervatív bázisnak: képes a kemény fellépésre. Az elmúlt vitákon gyengén szerepelt, és több kérdésben – különösen az illegális bevándorlók ügyében – riválisai jobboldalról kritizálták nézeteit. Ezzel a kijelentéssel azonban elemzők szerint túllőhetett a célon, hiszen egy ilyen felvetés a határ mindkét oldalán kedvezőtlen reakciókat válthat ki.
Tábor Áron