„Ezen a szinten el sem lehet képzelni, hogy Traian Băsescu úgy menjen az Egyesült Államokba, hogy ne találkozzék amerikai kollégájával. Minden jel arra mutat, hogy az államfő négyszemközti beszélgetést folytat majd Barack Obama amerikai elnökkel. Ez józan elvárás, régóta dolgozunk rajta, és végre megvalósul” – fogalmaztak a látogatás szervezésének részleteiről nevük elhallgatását kérő források.
A román államfő washingtoni útja alkalmával valószínűleg aláírják az amerikai rakétavédelmi rendszer részét képező romániai radarállomások telepítéséről szóló szerződést. A katonai együttműködést szentesítő szerződés aláírása már régóta foglalkoztatja a román diplomáciát. Teodor Baconschi külügyminiszter a nyáron arról beszélt, hogy a felek „minél hamarabb sort szeretnének keríteni” a szerződés aláírására.
Országa nemzeti ünnepén, július 4-én tartott fogadáson Mark Gitenstein, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete is bizakodásának adott hangot, hogy a rakétavédelmi rendszer telepítéséről szóló dokumentumokat még az idén sikerül aláírni, de megjegyezte, hogy ezt nem államfői szinten ejtik majd meg. A rakétavédelmi rendszer befogadása a stratégiai partnerségi viszony keretében történik, melyben Románia majdhogynem feltételek nélkül támogatja az Egyesült Államok „katonai vállalkozásait”.
Mitől függ a vízummentesség?
Bukarest évek óta azt reméli, hogy cserében odaadó segítségéért, Washington hajlandó lesz törölni Romániát a vízumköteles országok listájáról, amelyen az EU-tagállamok közül csupán Lengyelország és Bulgária található még meg. Az amerikai hatóságok mindeddig azért nem voltak hajlandók Romániára is alkalmazni a Visa Waiver programot, mert az előírások szerint csak azok az államok polgárai élvezhetnek kedvezményes beutazást az Egyesült Államokba, amelyekben a visszautasított vízumkérelmek aránya nem haladja meg a három százalékot.
Románia esetében ez az arány jelenleg mintegy 25 százalékra tehető. Mark Gitenstein amerikai nagykövet szerint Obama elnök egy olyan törvénymódosítást tervez, amely szerint a jövőben nem a visszautasított vízumkérelmek arányát, hanem a legális tartózkodást jogalap nélkül „meghosszabbítók” arányát vennék alapul a vízummentességet élvező országok listájának összeállításánál.
Ez a módosítás jelentősen növelné Románia esélyeit a Visa Waiver programba való felvételre. A WikiLeaks által nemrégiben nyilvánosságra hozott diplomáciai feljegyzések szerint 2005-ben Maura Harty külügyminiszter-helyettes még a nemzetközi örökbeadások újraindításától tette függővé a vízummentességi státus odaítélését.
Az F16-osok ügye
A kétoldalú kapcsolatoknak egy másik kényes pontja az F16-os vadászgépek megvásárlásának a kérdése. A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) 2010 márciusában elfogadta az amerikai fél azon ajánlatát, hogy 1,3 milliárd dollárért Románia megvásárol 24 darab használt F16-os harci repülőgépet. Az első, 10-15 éves garanciával szállított vadászgépeket már 2013-ban átadta volna az amerikai fél.
A soron kívüli egyezséget elsősorban az európai partnerek nézték rossz szemmel, és elképzelhető, hogy nyomásukra lépett vissza Emil Boc kormányfő az üzlettől, mondván, hogy Romániának nincs jelenleg pénze ilyesmire. Idén tavasszal bolgár forrásból röppent fel az a hír, hogy Bulgária, Horvátország, Románia és Törökország tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal használt harci gépek megvásárlásáról.
Kitekintő / Új Magyar Szó