Hazai korrupciógyanú árnya Bécsből vetül ránk

Időben megtett minden szükséges lépést a vállalat korábbi vezetői ellen a BEWAG felügyelőtanácsa – jelentette ki pénteken a burgenlandi energiaellátó vállalat jelenlegi igazgatósági elnöke egy közleményben. Az ügyről Pálfy M. Katalin, az MTI bécsi tudósítója jelentett.

Josef Kaltenbacher az ellenzéki Zöldek burgenlandi pártszervezetének kijelentésére reagált. A Zöldek pénteken vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazták a tartományi parlamentben, mert a News című magazin értesülése szerint a bécsi ügyészség nyomozást folytat a BEWAG két volt igazgatósági tagja ellen azzal a gyanúval, hogy egy cég az ő tudtukkal magyarországi kenőpénznek szánt 1,2 millió eurót kapott a BEWAG-tól.

Amint az év elején a vállalatvezetés kicserélődése révén „lehetséges mulasztásokra és súlyos múltbeli kötelezettségszegésekre utaló jeleket talált” a felügyelőtanács, azonnal utánajárt ezeknek – állt a közleményben az APA osztrák hírügynökség tudósítása szerint. A testület áprilisban független jogi és gazdasági szakértőket bízott meg azzal, hogy folytassanak le vizsgálatot. „Gondoskodni fogunk arról, hogy minden maradéktalanul feltárásra kerüljön” – fogalmazott Kaltenbacher.

A Zöldek kijelentették: választ várnak a szociáldemokrata-néppárti (SPÖ-ÖVP) tartományi kormánytól arra, hogy mikor szereztek tudomást a vádakról. Az ugyancsak ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) helyi szervezete azzal vádolta a BEWAG-ot, hogy csak azután fordultak az ügyészséghez, hogy a volt cégvezetők bírósághoz fordultak szerződésük megszüntetése miatt.

A News értesülése szerint a bécsi ügyészség nyomozást folytat a BEWAG tavaly novemberben azonnali hatállyal felmentett vezérigazgatója, Hans Lukits és Josef Münzenrieder volt igazgatósági tag ellen. A lap csütörtöki számában közölt cikk a BEWAG alperesi ellenkérelmére hivatkozik. A cikk szerint ebben az áll, hogy a BEWAG egy leányvállalata, az International Wind Power Gmbh szerződést kötött a Magyarországon bejegyzett Hochegger Kft.-vel. A megbízási díjból 1,2 millió eurót egy másik leányvállalat, a Pannon Szél-Erő Szolgáltató Kft. fizetett. A cikk szerint a pénzből „az E.ON munkatársainak és a magyar energiavállalat tisztviselőinek kellett volna fizetni”.

Hans Lukits szerdán az MTI érdeklődésére cáfolta, hogy törvénytelenséget követett volna el. A vádakat rosszindulatú állításoknak, a cikkben idézett kijelentéseket összefüggésükből kiragadottaknak nevezte. Kijelentette, hogy az ügyészség őt és Münzenriedert eddig nem kereste meg az ügyben.

Kitekintő / MTI

Friss hírek

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »
Volvo XC60 Recharge

Erős negyedévet zárt a Volvo

A kínai Geely többségi tulajdonában lévő Volvo Cars rekordszámú, 182.687 járművet értékesített az idei első három hónapban, 12 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. A tisztán elektromos autók aránya 21 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 18 százalékról.

Read More »