Csütörtök este megérkezett Brüsszelbe a pénzügyi mentőcsomag aktiválására vonatkozó hivatalos portugál kérelem – erősítette meg Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa pénteken közvetlenül az Eurócsoport gödöllői ülését megelőzően. A portugál pénzügyminiszter megerősítette, hogy nem rövid távú áthidaló hitelt kérnek az EU-tól és az IMF-től.
Csütörtökön befutott Portugália hivatalos kérelme a pénzügyi mentőcsomag aktiválására – ezzel a hírrel szolgált péntek délelőtt a sajtónak Gödöllőn Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa, közvetlenül a kétnapos informális pénzügyminiszteri találkozó kezdete előtt. Ám sem Rehn, sem Jean-Claude Juncker, az Eurócsoport elnöke, sem mások nem kívántak találgatásba bocsátkozni arról, hogy mennyit nyom majd a csomag. A biztos hangsúlyozta, hogy a támogatás összegét a most kezdődő egyeztetések eredményeként kell majd rögzíteni. Juncker, aki néhány hete 75 milliárd eurós mentőcsomagot emlegetett, Gödöllőn azt nyilatkozta, hogy ez részéről csak egy benyomás volt.
Christine Lagarde francia pénzügyminiszter úgy vélte, hogy Portugália esetében nem annyira sürgető a helyzet, mint annak idején Görögországnál, amikor az EU még nem rendelkezett a bajba jutott országok kisegítésére hivatott pénzügyi mechanizmussal. Lagarde arra is felhívta a figyelmet, hogy a pénz rendelkezésre áll és bármilyen végleges döntéssel célszerű megvárni a soron következő portugál kötvénykibocsátást, ami a hónap közepén lesz esedékes.
Fernando Teixeira dos Santos portugál pénzügyminiszter sem kívánt összegekről nyilatkozni, de azt megerősítette, hogy a korábbi feltételezésekkel szemben országa nem rövid távra szóló áthidaló hitelért folyamodik majd az EU-hoz és feltehetően a hasonló csomagokhoz egyharmadrészben hozzájáruló IMF-hez. Belga kollégája, Didier Reynders a leendő csomaggal kapcsolatban kemény feltételekről tett említést, Juncker pedig azt hangsúlyozta, hogy Lisszabonnak – amelynek a parlament által elutasított előző intézkedéscsomag helyett újat kell majd letennie az asztalra – teljesítenie kell a korábban megállapított hiánycsökkentési pályát, ami 2012-re 4,6 százalékos deficitet irányoz elő.
Elena Salgado spanyol gazdasági miniszter kijelentette, hogy Portugália lesz az utolsó eurózóna-beli tagállam, amely segítségre szorul. „Spanyolország nem követi majd Portugáliát, mivel jóval nagyobb és diverzifikáltabb gazdasággal rendelkezik és a kilátásai is sokkal jobbak. Teljesen kizárt, hogy Portugália megfertőzze Spanyolországot” – közölte a spanyol miniszter.
Portugália így hirtelenjében a kétnapos informális pénzügyminiszteri ülés homlokterébe került. Az eurózóna 17 tagjához pénteken délelőtt a másik 10 uniós tagállam miniszterei is csatlakoztak, hogy megvitassák a portugál kérelemre adandó válasz részletkérdéseit.
Kitekintő / Bruxinfo.eu