Újabb ország dőlhet be az eurózónában

Az ügyvezető portugál kormány tegnap este hivatalosan is kérvényezte az Európai Bizottságnál a pénzügyi segélycsomagot. José Sócrates, ügyvezető miniszterelnök bejelentését pozitívan fogadta Olli Rehn, az EB gazdasági ügyekért felelős biztosa, és José Manuel Barroso, az EB elnöke, korábbi portugál kormányfő is támogatásáról biztosította azt.

A hivatalos egyeztetések ezt követően kezdődhetnek meg Brüsszel és Lisszabon között, így egyelőre nincsenek pontos elképzelések arra nézve, hogy mekkora összegű kölcsönt, milyen feltétellel kérne az ibériai állam.

Fernando Teixeira dos Santos, pénzügyminiszter azzal indokolta a kérést, hogy rendkívül nehéz helyzet alakult ki miután két hete a lisszaboni parlament leszavazta a kormány költségvetési megtakarító programját (ezt követően nyújtotta be lemondását a kabinet).

Piaci pletykák korábban arról szóltak, hogy Portugáliának olyan 80 milliárd eurós csomagra lehet szüksége. A kamatfizetéssel kapcsolatban – bár elképzelhető, hogy a korábbi ír és görög csomagok kondícióit újratárgyalják – de az eddigiekből kiindulva, 4-5%-os lehet az éves teher.

Portugáliának tegnap egyébként sikerült kincstárjegyeket eladni, igaz rekord magas hozam alakult ki az aukción, a 6 hónapos instrumentumon 5% fölötti lett az átlaghozam, összesen 1 milliárd eurót emelt így be az ország. 

Április 15-ig 5 milliárd eurónyi tartozása jár le Lisszabonnak, amit valószínűleg teljesíteni fog, ám amivel probléma lehetett volna az uniós segítség nélkül, az a június 15-ig esedékes újabb 7 milliárdos törlesztés. Főleg mivel június 5-én választásokat tartanak az országban, és a felálló új kormánynak aligha lett volna esélye pár nap alatt rendezni az adósságot.

A portugál csomag bejelentése egyfelől megnyugvást hozhat az eurózóna adósságválságára, ilyen értelemben pozitív hírnek értékelhetjük, hogy pont került ennek a történetnek a végére. Ám közel sem ilyen biztos, hogy végleg lekerülne a napirendről az uniót érintő krízis.

A spanyol pénzügyminiszter nem győzött azonnal reagálni a tegnap esti bejelentésre, hogy „kizártnak tartja”, hogy Portugália kimentése után a spanyol válság kerülne előtérbe. Ez ma még valóban kevésbé látszik, de Salgado asszony nyilatkozatából is kiolvasható azért az idegesség. Valóban, eddig relatíve kis országoknak kellett összerakni a segélycsomagot, Spanyolország esetében ez sokkal problémásabb lenne, és valószínűleg nem nyugtatná meg a kedélyeket, ha azt olyan cirkusszal raknák össze, mint az eddigi pakettokat.

Kitekintő / Equilor

Friss hírek