A magyar elnökségről tárgyalt Schmitt Pál Varsóban

Március 22-én a magyar köztársasági elnök Schmitt Pál kétnapos varsói látogatására érkezett a lengyel fővárosba. A magyar államfő kérdések széles köréről tárgyalt lengyel kollégáival, és egy  megemlékezésen továbbá egy emlékműavatáson is részt vesz a két nap folyamán. A tárgyalófelek az egymást váltó magyar-lengyel EU soros elnökség mellett a jelenlegi globális problémákról is szót ejtettek a tegnapi sajtótájékoztató alkalmával, Schmitt pedig a visegrádi együttműködésben való aktívabb részvételre sürgette Csehország és Szlovákia kormányát.

Schmitt Pál, Magyarország köztársasági elnöke kedden érkezett Varsóba, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel valamint Bronislaw Komorowski lengyel államfővel tárgyaljon. A Visegrádi négyek két vezető állama mindig is szoros diplomáciai kapcsolatot ápolt egymással, így nem csoda, hogy a két ország ismét részletesen tárgyalt a világot éritő globális kihívásokról, miközben természtesen a legtöbb szó a két országot közösen érintő legfőbb feladatokról és prioritásokról esett. A visegrádi négyek gondolatára visszautalva a magyar államfő elmondta, hogy reményei szerint a másik két ország, Szlovákia és a Cseh Köztársaság a továbbiakban aktívabban és felelősségteljesebben csatlakozik majd a négyek közötti tárgyalássorozatokba.

Schmitt Pál először Bronislaw Komorowski lengyel államfővel találkozott, akivel a kedd délelőtt folyamán közösen tartottak sajtótájékoztatót. Ennek folyamán Komorowski tiszteletét és megbecsülését fejezte ki a magyar EU elnökség eddigi elért eredményeivel kapcsolatban. Ezenkívül a tárgyalási témák közül Komorowski kiemelten beszélt a Keleti Partnerségről, az energiabiztonságról és nukleáris energiáról. Schmitt Pál beszédében szintén kiemelte az Európai Unió Keleti Partnerségi programját emellett részletesen szólt a jelenlegi Észak-afrikai helyzetről és Japánról, amely jelenleg egy nukleáris katasztrófa szélén áll. A magyar államfő ezen kívül szót ejtett a Duna-stratégiáról is.

A líbiai helyzettel kapcsolatban Schmitt Pál hangsúlyozta: Európa felelőssége most abban van, hogy segítsen az ország lakóinak otthon boldogulni, és ezzel megelőzze egy esetleges migrációs hullám elindulását. Komorowski pedig azt hangsúlyozta amelyet a legrangosabb európai politikusok is nap mint nap: az észak-afrikai helyzetből Európának le kellenne vonnia a tanulságokat, és a jövőben mindenképpen eredményesebb reagálásra van szükség olyan szituációkban, amelyek a közvetlen környezetünket érintik.

Az eredetileg Magyarországra tervezett Keleti Partnerségi csúcstalálkozót bár végül Varsóban fogják megtartani, Schmitt Pál biztosította a lengyel államot, hogy kvázi „társházigazdaként” mindenben a lengyel adminisztráció segítségére lesz. Ezen kívül kiemelte: hazánk egyik fő prioritása a nyugat-balkáni országok EU-integrációjának segítése, és nem utolsósorban a magyar elnökség szeretné, ha a horvát EU-csatlakozási tárgyalások még hazánk elnökségi ideje alatt befejeződnének.

Az államfők a sajtótájékoztatók után Varsó belvárosába mentek, ahol felavatták az immáron ötödik varsói magyar emlékművet. Nemzetünk az 1919-21 közötti, a lengyel-orosz háborúban nyújtott segítségéért érdemelte ki az emléktáblát, amelynek magyar szövegezése a következő: „Tisztelettel adózva a magyar nemzetnek, amely baráti segítséget nyújtott a bolsevik agresszió által halálosan fenyegetett Lengyel Köztársaságnak. Sorsdöntő jelentőségű küzdelmeink időszakában, 1920. augusztus 12-én 22 millió lövedéket tartalmazó szállítmány érkezett Skierniewicébe Budapestről a csepeli Weiss Manfréd Művektől. A Magyar Királyság kormánya 1919-1921 között közel 100 millió karabélytöltényt, nagy mennyiségű tüzérségi lőszert és katonai felszerelést küldött Lengyelországnak. A hálás lengyel nemzet”.

A keddi nap délutánján a magyar államfő Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel tárgyalt, ahol ugyanazon kérdéskörök kerültek említésre, mint a délelőtti Schmitt-Komorowski sajtótájékoztatón. A mai, szerdai nap folyamán a két elnök Poznanba utazott, hogy részt vegyenek a lengyel-magyar barátság napjának hivatalos ünnepségén, amit minden év március 23-án tartanak.

Takács Zsuzsanna

Friss hírek

cafebrunchbudapest.com

Egy ínycsiklandó péksütemény (x)

New York lüktető városának gazdag kulináris hagyománya ihletett egy különleges reggeli élményt, amely most Budapest belvárosában is elérhető. Ha egy finom, és különleges falatra vágysz, érdemes ellátogatnod a város egyik kiemelkedő reggeliző helyére, ahol a világhírű New York-i sütemények izgalmas változatai várják a vendégeket.

Read More »