Beperelték Oroszországot a grúzok

Tegnap, január 31-én megkezdődött a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága előtt Grúzia pere Oroszországgal szemben a 2006 és 2007 között kitelepített grúzok ügyében. 

A per előzménye, hogy 2006-ban Grúzia több orosz tisztet vett őrizetbe kémkedés gyanúja miatt, amire Oroszország minden légi, közúti, vasúti, tengeri, postai és pénzügyi kapcsolatot megszakításával válaszolt. A grúziai beadvány szerint emellett az Oroszországban tartózkodó grúzokkal szemben tömeges jogsértéseket követtek el, beleértve az önkényes letartóztatást, a fogvatartást és a kiutasítást.

Grúzia 2007-ben nyújtotta be a keresetet, amit az Emberi Jogok Európai Bírósága 2009-ben fogadott el. 

Nino Kalandadze, a grúziai külügyminiszter helyettese elmondta, hogy az eljárás mind jogi, mind politikai szempontból fontos országa számára, mert a célja megvédeni azoknak a grúzoknak a jogait, akiket Oroszország a nemzetközi joggal ellentétesen, etnikai alapon toloncolt ki. Kalandadze megerősítette Grúzia korábbi álláspontját, miszerint Oroszország ellenséges politikát folytat az országgal és az állampolgáraival szemben, és kiemelte, hogy Strasbourgra nagy politikai nyomás nehezedik az ügy kapcsán.

 A Georgia Online szerint a külügyminiszter-helyettes a grúziai delegáció összetételével kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy több sértett is jelen lesz Strasbourgba. A Georgia Times arról számolt be, hogy a sértettek felszólalási lehetőséget kapnak majd a Bíróságtól. 

A felek mellett független szakértők és az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének képviseletében Eörsi Mátyás – aki korábban már foglalkozott a kérdéssel –  is részt vesznek a tárgyaláson.

Arany Anett

Friss hírek