Megerősítette a brit osztályzatot a Fitch

Megerősítette Nagy-Britannia „AA” szintű – a lehetséges legjobb „AAA”-tól két fokozattal elmaradó – államadós-besorolását pénteken a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta: nem tartja valószínűnek, hogy a brit EU-tagság megszűnése után Nagy-Britannia az Európai Unió egységes belső piacának tagja maradhatna.

Az államadós-osztályzat megerősítéséhez fűzött péntek esti elemzésében a Fitch közölte azt is, hogy a brit szuverén besoroláson változatlanul leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben. A cég szerint a kilépésről, valamint az EU-hoz fűződő jövőbeni intézményi és kereskedelmi kapcsolatokról folytatandó tárgyalásoknak számos lehetséges kimenetele van.

Figyelembe véve azonban Theresa May brit miniszterelnök nyilatkozatait, a Fitch azzal számol, hogy a brit kormány az EU-tagállamokból Nagy-Britanniába irányuló bevándorlás szabályozását kívánja majd elérni. A Fitch Ratings elemzői szerint ez valószínűtlenné teszi, hogy Nagy-Britannia továbbra is az EU egységes piacának tagja lehessen, miután kilépett az unióból. Ezt más nagy hitelminősítők is aggályosnak tartják a brit adósbesorolás jövőjének szempontjából.

A Moody’s álláspontja:

A Moody’s Investors Servide – amely az általa „Aaa”-val jelölt legjobb szintnél egy fokozattal gyengébb, „Aa1” besorolást tart érvényben a brit szuverén törlesztési kötelezettségekre – minapi londoni elemzésében közölte: megítélése szerint a brit gazdaság középtávú kilátásai mindenképpen romlanak, a Brexit növekedési hatása csak attól függ, hogy London milyen új kereskedelmi kapcsolatrendszert tud majd kialakítani az EU-val. Ezért a brit szuverén adósprofilra gyakorolt Brexit-hatás vizsgálatának kulcsfontosságú eleme lesz az, hogy London és Brüsszel új kereskedelmi megállapodása – ha lesz ilyen – milyen mértékben hasonlít majd a teljes jogú EU-tagság nyújtotta feltételekre, és mennyi időbe telik az új egyezmény elérése.

A Moody’s közölte: mindenképpen Nagy-Britannia további leminősítéséhez vezetne, ha a brit gazdaság elveszítené hozzáférését az EU egységes belső piacához, mivel ez érdemben károsítaná a brit gazdaság középtávú növekedési kilátásait.

Más nagy londoni házak is ugyanerre a következtetésre jutottak legutóbbi elemzéseikben:

Az EY – korábbi teljes nevén Ernst & Young – pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézetének előrejelzése szerint, ha Nagy-Britannia úgy távozik az Európai Unióból, hogy kilépésének időpontjában nincs kedvezményes kereskedelmi megállapodása az EU-val, akkor a brit hazai össztermék (GDP) 2030-ra 4 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság akadálytalanul folytatódó EU-kereskedelem esetén addigra elérhetne.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) modellszámításai szerint ha Nagy-Britannia úgy lép ki az EU-ból, hogy távozásának pillanatáig semmilyen, vagy csak korlátozott kiterjedésű kereskedelmi megállapodásra jut az unióval, az 10-15 éves távlatban 5 százalékos, vagy ennél is nagyobb GDP-veszteséget okozhat a brit gazdaságnak.

A brit adósosztályzat pénteki megerősítéséhez fűzött elemzésében a Fitch Ratings már rövid távon is a brit gazdaság növekedésének jelentős lassulását jósolta. A cég előrejelzése szerint a brit hazai össztermék az idén 2 százalékkal, jövőre 1,2 százalékkal, 2018-ban már csak 1 százalékkal bővül.

A brit államadósságot a három nagy hitelminősítő közül már egyik sem tartja nyilván a lehetséges legjobb „AAA/Aaa” osztályzattal. A Standard & Poor’s június végén, néhány nappal a brit EU-tagságról tartott népszavazás után, a Fitch Ratings és a Moody’s pedig már jóval korábban megvonta Nagy-Britanniától ezt az elit besorolást.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI

Friss hírek

A kávéról kicsit másképp (x)

Hatékonysági és újrahasznosítási lázban ég a világ, miért éppen a kedvenc forró fekete italunk alapanyaga lenne híján az alternatív felhasználási ötletekből, miért éppen a benne rejlő lehetőségeket ne aknáznánk ki?

Read More »