Júniusig szeretné tető alá hozni a magyar és ukrán nagynyomású gázhálózat irányítója azt a megállapodást, ami EU-konform jogi keretet biztosítana a két ország közötti kereskedelmi gázszállításoknak mindkét irányban – tudta meg a BruxInfo a tárgyalások menetét ismerő forrásból.
A két gázvezetékrendszer kapcsolódási pontjára vonatkozó úgynevezett interkonnektor megállapodás – aminek megkötését az Európai Bizottság is sürgeti – egyrészt felváltaná az Ukrajnából az EU-ba irányuló gázszállításokra évtizedek óta vonatkozó szerződést, valamint egy másik, ideiglenes megállapodást is, amit a fordított irányú – tehát az EU-ból Ukrajnába – utazó gáz szállítására kötöttek a felek 2013 júniusában, majd egy év múlva 2015 júniusáig meghosszabbítottak.
„Az interkonnektor megállapodásra elsősorban a rendszerműködtetési kérdések rendezése miatt van szükség; mivel Ukrajna túlnyomóan az orosz gázimporttól függ, az orosz-ukrán katonai konfliktus miatt az Európából érkező földgáz kulcsfontosságú Ukrajna gázellátásának stabilizálásához, ezért a kétirányú gázáramlást szabályozó megállapodás joggal élvezi az Európai Bizottság teljes politikai támogatását” – közölte a Bruxinfo kérdésére e-mailben a Földgázszállító Zrt (FGSZ).
Név nélkül nyilatkozó források szerint az új megállapodás első körben úgynevezett megszakítható szállítási kapacitásra fog vonatkozni – ez annyit jelent, hogy a magyar rendszerirányító, az FGSZ, bármikor leállíthatja az európai kereskedők által Ukrajnába szánt gáz szállítását, ha erre technikai, rendszerbiztonsági vagy egyéb rendszerműködtetési szempontból szükség lenne.
Az ilyen megszakítható szállítási kapacitás általában jóval olcsóbb, mint az úgynevezett stabil kapacitás, amit ha a rendszerirányító mégis megszakítana, kártérítést kell fizetnie a stabil csőkapacitást „bérlő” cégeknek. Magyarországon a megszakítható kapacitást 90 százalékos diszkonttal értékesítik a stabil csőkapacitás árához képest. Ez azonban a jövőben csökkenhet, ha a gáztarifák szerkezetére vonatkozó új uniós szintű szabályt (angolul tariff network code) véglegesítik a tagállamok: az új szabály szerint az árképzésnél jobban figyelembe kell venni a szállítási kapacitás megszakításának a tényleges valószínűségét, ami az esetek többségében 5 százalék alatti.
Átmenetileg csökkent a magyar rendszerüzemeltetőre és ukrán partnerére, az Ukrantransgazra nehezedő nyomás, miután az orosz Gazprom április 2-án bejelentette: 2015. második negyedévében 247,18 dollárra csökkenti 1000 köbméterenként az Ukrajnába értékesített földgáz árát. Ez lehetővé teszi az állami tulajdonú ukrán gázipari cég, a Naftogaz számára, hogy az európainál kedvezőbb árú gázzal kezdje feltölteni a fűtési szezon végére nagyjából kiürült földalatti gáztárolóit.
Alekszej Miller, a Gazprom vezetője azonban múlt heti közleményében kiemelte: az ajánlat csak egy negyedévre szól, és máskülönben mindaddig érvényes a korábban jóval magasabb árakra megkötött orosz-ukrán gázszerződés, amíg annak érvényességéről dönt a stockholmi választott bíróság. Mint az ismeretes, a két ország kölcsönösen keresetet nyújtott be egymás ellen a szerződés különböző pontjait illetően.
A Bizottság azonban szeretne végre megnyugodni, hogy egy esetleges orosz-ukrán gázárvita nem fogja újból veszélybe sodorni télvíz idején az Európába irányuló gázszállításokat. Ezért április 14-én ismét tárgyalóasztalhoz ülteti a két felet, hogy megállapodásra jussanak egy hosszabb távú, egészen a stockholmi döntésig érvényben maradó gázárról és fizetési feltételekről.
Kitekintő / Bruxinfo.eu