Jóváhagyták hétfőn a tagállamok külügyminiszterei az „orosz feketelista”újabb magán- és jogi személyekkel való kibővítését, de egy héttel elhalasztották a döntés hatályba léptetését, esélyt adva az ukrán konfliktus rendezésére irányuló diplomáciai erőfeszítéseknek.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően az EU-28-ak külügyminiszterei hétfőn rábólintottak az ukrán válsággal összefüggésben hozott, további magán- és jogi személyeket célzó uniós szankciókra, amelyek végrehajtását ugyanakkor egy héttel későbbre, február 16-ra halasztották.
A halasztás oka, hogy a tagállamok meg akarják várni, milyen eredményre jutnak az ukrán konfliktus rendezésére irányuló, jelenleg is folyamatban lévő diplomáciai erőfeszítések, amelyek döntő momentuma a szerdán Minszkben esedékes négyoldalú csúcstalálkozó lehet.
Szijjártó Péter külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva bölcsnek nevezte a döntést, amit szavai szerint ukrán részről is szorgalmaztak. Úgy vélte, hogy az újabb szankciókról szóló döntést célszerű volt hozzáigazítani a megváltozott körülményekhez. A magyar diplomácia irányítója szerint az elmúlt tíz napban jelentős változás történt, „valami elindult, újra él a remény a válság politikai megoldására”.
A szankciók újabb köre 19 orosz, illetve ukrajnai orosz magánszemélyt (köztük állítólag két miniszter-helyettest és 3 orosz képviselőt) és 9 további jogi személyt (alapjában véve szervezetet) érint. Az egy éve tartó ukrajnai konfliktus kezdete óta ez már a tizedik alkalom, hogy az EU a beutazási tilalom és vagyonbefagyasztás által sújtott természetes- és jogi személyek körének bővítéséről dönt. Ha a korlátozó intézkedések hatályba lépnek, már 151 magánszemély és 37 jogi személy neve szerepel majd a tiltó listán.
Ha addig nem történik érdemi változás, a tiltó intézkedések február 16-án hatályba lépnek. Ahhoz, hogy erre ne kerüljön sor a tagállamok egyhangú döntése szükséges.
A halasztás annak szól, hogy a következő napokban folytatódik a Merkel-Hollande duó múlt pénteki moszkvai látogatásával kezdődött diplomáciai offenzíva. Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő szerdán Minszkben ül tárgyalóasztalhoz újra Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán elnökkel. Másnap Brüsszelben informális EU-csúcsot tartanak, ezt követően pedig pénteken összeül Brüsszelben a nagyköveti tanács.
Szijjártó Péter közölte, hogy ebben a pillanatban is zajlik a lázas munka egy közös dokumentum megszövegezéséről, ami a részleteiben eddig nem ismertetett Merkel-Hollande béketervre épülne. A külügyminiszter szerint hosszú idő óta most van a legnagyobb remény egy politikai megállapodásra.
Szijjártó szerint a külügyminiszterek között nem esett szó az esetleges ukrajnai fegyverszállításokról, de Magyarország nem támogatna egy ilyen lépést, mert megítélése szerint nem növelné a békés megoldás esélyeit.
Kitekintő / Bruxinfo.eu