A nyugat-balkáni országok egytől-egyig mélységesen elítélik a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni szerdai terrortámadást, ami évtizedek óta a legsúlyosabb volt Franciaországban. Az események hatására nem mindennapi egység alakult ki a régióban. Hét nyugat-balkáni országban politikusok, újságírók és egyszerű állampolgárok fejezték ki szolidaritásukat a vérengzésben elhunytakkal és mélyen elítélték a terrorizmus minden formáját.
Albánia
Edi Rama miniszterelnök és Bujar Nishani köztársasági elnök is szomorúságának adott hangott a Párizsban történtek miatt. Edi Rama a kormány részéről kijelentette „semmilyen tett nem indokolhatja a szólásszabadság elleni támadást”.
Nishani államfő Francois Hollande francia elnökhöz intézett levelében részvétét és támogatását nyilvánította ki a francia népnek és elmondta „ez a terrorakció, s mivel a szólásszabadságot érte támadás, még jobban indokolja a terrorizmus elleni harc folytatását”.
Koszovó
A koszovói hatóságok és a politikai elit összes szereplője is mélységesen elítélte a párizsi terrortámadást.
Atifete Jahjaga köztársasági elnök asszony egy nyilatkozatban kifejezte: „Koszovó Franciaország mellett áll, mivel ez a terrorakció alapértékeinkkel ellentétes”.
Koszovóiak százai, köztük újságírók és médiaszereplők vonultak az utcára Pristinában, „Je suis Charlie” plakátokat tartva.
Szerbia
Aleksandar Vučić miniszterelnök részvétét fejezte ki francia kollégájának.
Szerbek tucatjai gyújtottak mécseseket a belgrádi francia nagykövetség épülete előtt.
Montenegró
Milo Đukanović montenegrói kormányfő is mélységesen megrendült az események hatására. „E szörnyű támadás mindannyiunkat érte, akik kiállnak a demokratikus értékek mellett” – jelentette ki. Emellett, Montenegró támogatásáról fejezte ki a francia kormányt a terrorizmus elleni széleskörű harcban.
Horvátország
Ivo Josipović államfő szerint „egyértelmű az üzenet az egész emberi civilizáció részére: a gonosz világa képes feláldozni emberi életeket, hogy politikai céljait megvalósítsa”.
A horvát kormány, civilek és újságirók is csatlakoztak a részvétnyilvánításhoz és szolidaritásukat fejezték ki az áldozatok hozzátartozóinak.
Zágráb főterén több emlékezést tartottak az elhunytakért az elmúlt napokban.
Macedónia
Gjorge Ivanov köztársasági elnök mély fájdalommal értesült a Párizsi mészárlásról és véleménye szerint „a Charlie Hebdo elleni támadás a demokrácia elleni támadás” – fejezte ki Francois Hollande-nak intézett táviratában.
Nikola Grujevszki kormányfő egyértelműsítette, hogy „ez a támadás közelebb hoz mindannyiaunkat a terrorizmus ellenes harcban, amelyben Macedónia mindig is Franciaország és más partnerek szövetségese lesz”.
Bosznia-Hercegovina
Bosznia-Hercegovina háromtagú elnöksége kifejezte, hogy „a Charlie Hebdo elleni merénylet nem egyszerűen egy szatirikus lap elleni támadás, hanem a demokratikus világ elleni, amelynek alapja a szólásszabadság”.
Szarajevóban is a francia nagykövetség előtt emlékezett több tucatnyi civil és újságiró.
Bajtay Máté