Nem kíván lemondani a tartományi kormány elnöki posztjáról Bojan Pajtić, a Demokrata Párt elnöke, közölte a Beta hírügynökségnek a politikus.
Pajtić kijelentette, hogy a Vajdaságban 2016-ban lesznek csak választások, amelyen szerinte pártja ismételten többségbe fog kerülni. Arra reflektálva nyilatkozta ezt a politikus, hogy a Szerb Haladó Párt új választásokat követel a Vajdaságban. Ahogyan arról már írtunk, a Vajdaságot érintő politikai patthelyzetre reagálva a VMSZ és Pásztor István azzal a javaslattal állt elő, hogy hozzanak létre egy Vajdasági egységkormányt, amelyben már a haladók is részt vehetnének. Erre azonban a kormányzó párt nem reagált pozitívan, szerintük így csak azt érnék el a haladók, hogy választások nélkül tudnának nagyobb befolyást elérni a tartományban.
A Demokrata Párt Tartományi Bizottságának elnöke Miroslav Vasin szerint a parlament stabilitásának az feltétele, hogy a politikában szereplőket a Vajdaságra vonatkozó azonos nézetek és álláspontok kössék össze. Vasin úgy véli, hogy a mostani koalícióban mindhárom párt hasonló nézeteket vall, a tartomány ügyeit illetően pedig az önrendelkezés és a vajdasági értékek érvényesítése mellett állnak ki, ezért nincs szükség egységkormányra.
A Szerb Haladó Párt a tartomány gazdaságát érintő kritikájára Bojan Pajtić azt mondta, szerinte valójában Szerbia áll gazdaságilag egy helyben, és nem a Vajdaság, hiszen az ma is Európa legfejlettebb régiója. Azonban, ha „Aleksandar Vučić jobb szakértő a Financial Times szakembereinél, akkor csak legyen” – nyilatkozta némi iróniával Pajtić.
A vajdasági politikus a haladók kritikájára kritikával válaszolt az új reformok kapcsán. Szerinte a fizetések és a nyugdíjak csökkentése helyett a gazdagokat kellene megadóztatni, szerintük a kormány reformcsomagja téves megoldásokon alapszik. Hiszen ezek a megszorítások várhatóan a lakosság életkörülményeit tovább rontják majd.
„Felhívjuk a kormány figyelmét, hogy ne csökkentsék a fizetéseket és a nyugdíjakat, hiszen reformjaikkal az egyébként is meggyengült középosztályt terhelik tovább. Nem igazságos, hogy az oktatásban, az egészségügyben dolgozók, a bányászok, a bírók és a nyugdíjasok cipeljék a „tehetetlen” kormány terhét” – fejtette ki a DP elnöke.
Vučić népszerűsége töretlen
Elemzők szerint a megszorító intézkedések, az állami szektor átszervezése és nyugdíjcsökkentés sem ártottak a miniszterelnök népszerűségének. Várhatóan csak hosszabb távon hatnak majd a negatív reformok Vučić közkedveltségére, írta a szerbiai Blikk. Ennek egyik oka az lehet, hogy a legszegényebb rétegeket nem érintik a megszorítások. A másik ok pedig az, hogy előre látható volt, valamilyen fajta megszorításokra szükség lesz, mivel az elmúlt években Szerbia több milliárd eurós kölcsönöket vett fel, hogy pótolja hiányait. Aleksandar Vulin munkaügyi miniszter úgy fogalmazott, ez a kormány nem kívánja folytatni a további eladósodást, mivel nem akarja az ország gondjait a jövő generációkra testálni.
Európából is pozitív visszajelzések érkeznek
Az Európai Bizottság értékelése szerint Szerbia az egyetlen kelet-európai ország, amely külső nyomás nélkül tett lépéseket pénzügyi helyzetének stabilizálása érdekében, írja jelentésében az EB.
A csütörtökön bejelentett reformok szerint a 25 ezer dinár feletti nyugdíjakat és az állami szektorban dolgozók bérét csökkentik és elküldik a felesleges munkaerőt a közigazgatásból. Elsődleges szempont a munkanélküliség és a szürkegazdaság csökkentése az országban, illetve a gazdaság fellendítése.
Nagy Orsolya