Újabb jogosítványokat ad az Európai Bizottságnak a tagállamok költségvetésének felügyeletében az a két részből álló gazdaságpolitikai koordinációs csomag, amiről szerdán délelőtt állapodtak meg az uniós intézmények képviselői.
Egy újabb építőkocka került a helyére az uniós gazdaságpolitikai kormányzás megerősítésében, amikor a három fő uniós intézmény képviselői megállapodtak az úgynevezett „kettes csomagról”.
Az Európai Parlament és a Tanács által most elért kompromisszum és a tagállamok közös álláspontjának elfogadása között éppen egy év telt el. A tárgyalások elhúzódásának fő oka, hogy az Európai Parlament több olyan igénnyel is előhozakodott, így az adósságtörlesztési alap felállításával, amelyeknek a reformok jelenlegi szakaszában esélyük sem volt a tagállamok jóváhagyására.
Hosszas kötélhúzást követően kompromisszumos megállapodásként végül a felek megállapodtak, hogy az Európai Bizottság egy neves szakértőkből álló csoportot hoz létre, amelynek legkésőbb 2014 márciusáig jelentést kell készítenie a tagállami adósságok részleges megosztásának olyan kezdeti formáiról, mint az euró kincstárjegyek és a német kancellár tanácsadóiból álló testület által korábban már megvizsgált adósságtörlesztési (adósságvisszavásárlási) alap. A Bizottság a jelentés alapján, amennyiben indokoltnak tartja még ebben a ciklusban, tehát 2014 novembere előtt jogszabályi javaslatokat is letehet az asztalra.
Ez a fél ígéret elegendő volt az EP-nek ahhoz, hogy ne gördítsen több akadályt a jogszabály elfogadása elé. „Elégedettséggel tölt el, hogy az Európai Bizottság kész a szuverén adósság egyes részeinek adósságtörlesztési alapon és euró kincstárjegyek kibocsátásán keresztül történő megosztásán dolgozni” – jelentette ki Elisa Ferreira, a kettő közül az egyik rendelet parlamenti jelentéstevője. A portugál szocialista képviselő hozzátette, hogy számukra egy fokozottabb európai szintű ellenőrzés nagyobb fokú szolidaritáshoz vezet az euróövezeten belül.
Ferreira az áttörést hozó egyeztetést követő sajtótájékoztatón azt is kiemelte, hogy az Európai Bizottság kilátásba helyezte, idén júliusig papírra veti elképzeléseit arról, hogy hogyan lehet a stabilitási és növekedési paktum preventív szakaszában összeegyeztetni a „produktív”, növekedést előmozdító beruházásokat a költségvetési fegyelemmel.
A mostani megállapodás két területen fejleszti tovább és egyben mélyíti a valutaövezeten belüli gazdaságpolitikai koordinációt. Az első jogszabályi javaslat a súlyos pénzügyi problémákkal küzdő és a pénzügyi mentőövet kapó eurózóna-tagállamok költségvetési felügyeletét szigorítja. A második pedig az európai költségvetési tervezési ciklus, ismertebb nevén az európai szemeszter tagállami végrehajtásának próbál érvényt szerezni a költségvetési felügyelet további szigorításával. Ez az eddiginél is szélesebb jogköröket ad az Európai Bizottságnak, amelynek többek között arra is lehetősége lesz, hogy módosításra visszaküldje a nemzeti parlamenteknek a tagállami költségvetések tervezetét, ha úgy látja, hogy azok eltérnek az első félévben közösen lefektetett elvektől. Ez az eurózóna tagjaira vonatkozik.
„A mostani megállapodás azt jelenti, hogy a valutaövezet már a 2014-es költségvetési ciklusban profitálhat egy egységesebb és hatékonyabb politikai keretből. A gazdasági és monetáris unió újraépítése és megerősítése folyamatban van” – méltatta a megállapodást Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a még az uniós intézmények formális jóváhagyására váró kettes csomag lényeges ugródeszkának számít a folyamat következő lépéseihez. Közölte, hogy a Bizottság a következő hónapokban további ambiciózus javaslatokat kíván előterjeszteni, a mély és valódi gazdasági és pénzügyi unióról tavaly novemberben elfogadott ütemtervvel összhangban.
A kettes csomag a korábban elfogadott és már a végrehajtás fázisában lévő más jogszabályokkal és megállapodásokkal, jelesül az európai szemeszterrel, a hatos gazdaságkormányzási csomaggal és a kormányközi költségvetési paktummal együtt alkotja jelenleg az EU gazdaságpolitikai koordináció keretét. „Az elmúlt három év alatt hatalmas előrelépés történt” – jegyezte meg Rory Montgomery nagykövet, aki az ír elnökség részéről a Tanács delegációját vezette a három intézmény küldöttségét magába foglaló tárgyalásokon.
Kitekintő / Bruxinfo.eu