Marcello Di Finizio a véleménynyilvánítás különös, ám mindenképpen látványos módját választotta, amikor kedd délután a turisták áradatából kiválva kimászott a Szent Péter Bazilika kupolájának egyik ablaka fölött található kiszögellésre és ott töltötte az éjszakát. „Nem vagyok őrült, csak kétségbeesett” – nyilatkozta a férfi, aki Mario Monti és egy olyan európai uniós irányelv ellen emelte fel hangját, amely a strandok működési engedélyeinek 2015-ig történő árverésre bocsátását írja elő.
A trieszti tengerparton található strandot üzemeltető vállalkozó egy tiltakozó transzparenst is kifüggesztett a kupolára, amelyen a következő szöveg olvasható: „HELP!!! Elég Montiból, elég Európából, elég a multikból. Mindnyájunkat meg fogtok gyilkolni. Fejlődés??? Ez inkább társadalmi mészárszék”.
Di Finizio szerint a Monti-kabinet csak ígéreteket tett és megszorításokat hozott, fejlesztési programokat azonban nem. A férfi kijelentette, csak akkor hajlandó lejönni a kupoláról, ha a kormány azonnali tárgyalásokat kezdeményez a fürdőhelyek képviselőivel. Az elszánt vállalkozót két olasz miniszter is megpróbálta telefonon keresztül lebeszélni a tiltakozás folytatásáról, azonban nem jártak sikerrel. Di Finizio még szerda délelőtt is a Vatikán csúcsán tartózkodott, és onnan hallgathatta végig a pápai audienciát.
Az olasz vállalkozónak nem ez az első „nyilvános szereplése”; a nevével fémjelzett tüntetések, éhségsztrájkok mellett néhány hónapja már a Bazilika kupoláját is felkereste a Bolkestein-direktíva elleni tiltakozás céljából. Az uniós irányelv ugyanis a szolgáltatások szabad mozgásának megteremtése jegyében előírja, hogy az évről-évre automatikusan megújított strandkoncessziókra 2015-től pályázatot kell kiírni. A strandtulajdonosok kasztja eddig átjárhatatlan volt, ez azonban Brüsszel szerint nem egyeztethető össze a piaci versennyel. Az irányelv mintegy harmincezer kis és közepes családi vállalkozást és hatszázezer munkahelyet sodor veszélybe. A tengerparti fürdőhelyeket működtető vállalkozók szakszervezete szolidaritásáról biztosította Marcello Di Finiziót, mivel szerintük a férfi „mindnyájukért küzd”.
Tóth Barbara