Jemen kártérítést követel az ukrán tank exportőrtől

Tarik Szaleh, a felkelések után lemondott Ali Abdullah Szaleh jemeni elnök unokatestvére június 25-én hétfőn Kijevben járt, hogy a forradalom alatt rendelt, de soha meg nem érkező tankokért kártérítést követeljen. Ha beigazolódik a vád, az ukrán „Ukroboronprom” fegyver-szállító cégnek jelentős presztízs-veszteséget kell majd elszenvednie, és a botrány végül az exportőr orosz és kínai versenytársainak megerősödéséhez vezethet.

A hatalom klánja – A klán hatalma

Tarik Szaleh nagybátyja elnöklésének idején a jemeni nemzeti fegyveres erők 3-ik brigádjának a parancsnokaként védte országa, és elsősorban családi klánja érdekeit. Az Al Ahali újság szerint z elnök elleni felkelés kirobbanásakor a klán egyes tagjai szerződést írtak alá Ukrajnával nehézfegyverzet beszerzéséről. Eközben viszont a belpolitikai helyzet lemondásra kényszerítette a nagybácsit, aki ezt meg is tette politikai immunitás fejében számára és rokonai részére.

A körülményekből adódóan Tariknak és tucatnyi magas beosztású tisztnek szintén el kellett hagyniuk a posztjukat, vagyis nem volt lehetőségük a hivatalukban megvárni a rendelt tankok leszállítását. Ugyanakkor nem is volt mit megvárni, mert az ukrán szállító „technikai okokra” hivatkozva nem is hajtotta végre a tranzakciót.

Ennek eredményeként döntött úgy Tarik, hogy az üzletkötéskor a jemeni kormány partnereként szintén jelenlévő üzletemberrel együtt felkeresik Ukrajnát, hogy visszaköveteljék a pénzt. Alkupozíciójukat javíthatja az ENSZ nemzetközi fegyverszállítási lajstroma, ami alapján Ukrajnából Jemenbe 2007 óta nem érkezett fegyver, igaz, a nyilvántartás csak 2010-ig tartalmaz adatokat.

Ukrajna – A fegyvernepper

Észak-keleti szomszédunk a világ 12-ik legnagyobb fegyverexportőre, és tavaly 1 milliárd dollár értékben szállított fegyvert különböző országokba, többek között Algériáb, Kongóba, Ugandába, Csádba, Kenyába és Egyiptomba. Az ukrán fegyverek ugyanis kifejezetten népszerűek az afrikai és közel-keleti régióban, hiszen Kijev a raktárban heverő jó minőségű készleteket hajlandó olcsón eladni.

Ebbe a régióba irányul az ukrán fegyverexport mintegy 40 százaléka, ami azt jelenti, hogy Jemen egyértelműen a fegyverszállítók érdekköreibe esik. Ezt bizonyítja többek között az ukrán MiG-21 és Szu-22 vadászgépek eladása Jemennek, valamint az egy ukrán cég által elnyert szerződés Jemen MiG-21-eseinek a korszerűsítésére.

A Jemenbe, mint a legfontosabb kereskedelmi régió egyik képviselőjének való fegyverszállítás elakadása elkerülhetetlenül aláássa Ukrajna fegyverkereskedelmét más potenciális ügyfelekkel, és ha ezek nem szavaznak további bizalmat Kijevnek, még mindig marad egy számukra elfogadható alternatíva. Mégpedig Oroszország vagy Kína. Míg az előbbítől szinte ugyanazt az árut szinte ugyanannyiért lehet beszerezni mint Ukrajnától, az utóbbi valamivel alacsonyabb minőségű árut kínál, de olcsóbban.

Tóth I. Dávid

Friss hírek