Évtizedekig börtönben maradhat Ratko Mladic

Szerdán megkezdődött Ratko Mladić tábornok, a boszniai szerbek egykori katonai vezetőjének pere a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt. Ha bűnösnek találják, Mladić akár több évtizedes börtönbüntetést is kaphat, hiszen seregei olyan kegyetlenkedéseket követtek el, melyekre a II. világháború óta nem volt példa Európában.

A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűncselekményeket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) megkezdte Ratko Mladić perét. Ismert, Mladić a délszláv háború ideje alatt a boszniai szerb hadsereg legfőbb vezetője volt. A boszniai szerb erők a harcok során számos háborús bűncselekményt követtek el, melyek közül a leghíresebb a Srebrenicában történt tömegmészárlás. Az egykori tábornok most ezért is felelni fog a Törvényszék előtt.

Ratko Mladić 1992-től egészen 1996-os menesztéséig látta el a boszniai szerb entitás, a Republika Srpska hadserege, a VRS legfőbb vezetőjének tisztségét. A háború során a VRS Bosznia-Hercegovina mintegy 70 százalékát tartotta hosszabb-rövidebb ideig ellenőrzése alatt. Tagjai a harcok során számos alkalommal sértették meg a humanitárius jogot és követtek el háborús bűncselekményeket, melyért a hágai Törvényszék már több katonai vezetőt is felelősségre vont. Mladić azonban egészen elkerülte a vélhetően hosszú börtönbüntetéssel végződő procedúrát, hiszen a rendőrség csak tavaly nyáron tudta elfogni. A VRS éléről történő menesztése után Szerbiába költözött, ahol Milošević bukásáig háborítatlanul élhetett, majd még közel egy évtizedig bujkált. Nem kizárható, hogy egy ideig ebben szerbiai vezető körök is támogatták. Az európai integráció felé haladó országnak azonban egyre kínosabbá vált Mladić ügye, így az egykori tábornokot tavaly letartóztatták, majd kiadták Hágának.

A per megkezdését élénk médiafigyelem kíséri a volt Jugoszlávia utódállamaiban. A bosznia-hercegovinai lapok a tárgyalás minden kis mozzanatáról tudósítottak az elmúlt napokban. Bár Mladićot vélhetően hosszú börtönbüntetésre fogják ítélni, a népirtások túlélői közül sokan már előre elégedetlenek a Törvényszék munkájával. Az ICTY épülete előtt kisebb tüntetésekre is sor került, sőt maga a tárgyalóteremben ülő Mladić is – igaz csak „jelbeszéd útján”- konfliktusba keveredett egykori áldozatával.

„Az évszázad pere“

A szerdán pontban reggel kilenc órakor megkezdett eljárást egyes bosnyák lapok az „évszázad

Az egykori tábornokot az ICTY 11 pontban népirtással, emberiség elleni bűncselekményekkel és a hadijog megsértésével vádolja. Két vádpontban a Srebrenicában és még hét másik településen elkövetett népirtásokkal foglalkoznak. A per során 413 tanút fognak kihallgatni, akik közül több is a népirtások túlélői közül fog kikerülni. A Törvényszék továbbá az eddigi perek anyagait is felhasználja majd bizonyítékként.

Az ügyészség kiemelte azt is, hogy meggyőződésük szerint Ratko Mladić keze minden a boszniai szerbek által elkövetett bűncselekményben benne volt és végső célja a nem szerb etnikumú lakosság végleges kiűzése volt a Republika Srpska területéről. Erről tanúskodik a tábornok belgrádi lakásán megtalált naplója is, melyet Dermont Groome ügyész érdekes és fontos bizonyítéknak nevezett.

Mladić beintett a hallgatóságnak

A nyilvánosság részére kialakított galérián a tárgyalás alatt az áldozatok hozzátartozói is megjelentek. Amikor a bíróság Srebrenica ügyével foglalkozott, a galériát a tárgyalóteremtől elválasztó üvegen keresztül Mladić kisebb „vitába” keveredett a hallgatósággal. A felvételek tanúsága szerint a tábornok fenyegető kézmozdulatokat tett. Alphonse Orie bíró ezt követően felszólította Mladićot, hogy ne kommunikáljon a galérián ülőkkel, ellenkező esetben paravánt fog húzatni az üvegfal elé.

A Törvényszék a szerdai napon főként Szarajevó ostromával és Srebrenica ügyével foglalkozott, míg csütörtökön azt vizsgálták, mennyire álltak az események Mladić ellenőrzése alatt és mennyire volt előre eltervezett a kelet-boszniai városban elkövetett népirtás. Bár a tábornok azzal védekezett, hogy a mészárlás idején nem tartózkodott a helyszínen, a bíróság szerint egy ilyen akciót csak egy erős kontroll alatt álló hadsereg lehetett képes véghezvinni. A VRS tehát Mladić irányítása alatt kellett, hogy álljon, a védelem indoka tehát nem helytálló.

Az áldozatok nem elégedettek

A tárgyalást nagy figyelemmel kísérik az egykori áldozatok családtagjai, valamint a szerbek által működtetett koncentrációs táborok túlélői is. Többen közülük azonban elégedetlenségüket fejezték ki a Törvényszék gyakorlatával szemben. A prijedori mészárlások túlélői azt kifogásolták, hogy az ICTY nem ítélte el kellőképpen a városukban történt népirtást, továbbá jelenlegi reménytelen helyzetükre panaszkodtak. A szerb irányítású város vezetése ugyanis nem teszi lehetővé számukra, hogy a szörnyűségekre nyilvánosan emlékezzenek.

Egy a srebrenicai áldozatok rokonait tömörítő egyesület tagjait az háborította föl, hogy Mladić szemmel láthatóan jó fizikai állapotban jelent meg a tárgyalóteremben. Azt is fölrótták a Törvényszéknek, hogy a tárgyalásra miért csak most került sor, miért nem ítélték el a tábornokot rögtön az elsők között. Az áldozatok most azt remélik, Mladić még sokáig él és nem hal meg a tárgyalások ideje alatt, mint Milošević egykori jugoszláv elnök.

Szalay Szabolcs

Friss hírek