ENSZ: Ausztrália embertelenül bánik a migránsokkal

Mélyen elítéli az ausztrál kormányt Francois Crépeau, a migránsok emberi jogaival foglalkozó ENSZ-jelentéstevő, mert rettenetes körülmények között tartják fogva a menekülteket. Szerinte haladéktalanul be kellene zárni a Nauru szigetén és a Pápua Új-Guineában lévő menekülttáborokat.

Crépeau azután mondta ezt, hogy felkereste a naurui menekültközpontokat, és személyesen tájékozódott az ott élő migránsok helyzetéről. Úgy fogalmazott, hogy a migránskérdés megtorlásszerű kezelése foltot ejt az emberi jogok érvényesítésében elért ausztráliai eredményeken. Az emberi jogi normák egyik sarkalatos elve azt, hogy egy embert nem lehet büntetni mások elrettentése céljából – hívta fel a figyelmet a jelentéstevő, aki szerint Ausztrália nem tehet különbséget a hajóval és más úton érkező migránsok között.

  • Kapcsolódó cikkünk:

Az ausztrál kormány több mint ezer menekültet tart fogva az említett menekülttáborokban. Korábban több emberjogi szervezet is jelezte, hogy ezeken a börtönszigeteken emberhez méltatlan körülmények között élnek a fogva tartottak.

Francois Crépeau méltatta Ausztráliát, amiért egyre több menekültet fogad be, köztük szíriaiakat is, viszont a hajón érkezők visszafordításának politikája szerinte „visszafelé mutat és túllép a nemzetközi normákon”. A Naurun és a pápua új-guineai Manus szigetén lévő migránsok életkörülményei olyanok, hogy az „kegyetlen, embertelen és megalázó bánásmóddal ér fel”, komoly fizikai és mentális szenvedést okoz ez nekik, beleértve a gyerekeket, akiknek poszt-traumás stressz szindrómával és más betegségekkel kell megküzdeniük – mondta az ENSZ-illetékes.

Ausztrália 2013-ban vezetett be rendkívül szigorú menekültügyi korlátozásokat. Akik hajón érkeznek, azok nem léphetnek be az országba, jogvédők által nyomorúságosnak minősített naurui és pápua új-guineai táborokban kell kivárniuk menedékkérelmük elbírálását, és akkor sem léphetnek be az országba, ha megkapják a menekültstátust, a táborokban már nem üldözik őket. Az ausztrál kormányzat fizet ezeknek az országoknak, hogy ott ellássák a menedékkérőket. 2014 óta egyetlen embercsempész hajó sem tudott kikötni Ausztráliában, a haditengerészet ez idő alatt 29 hajót küldött vissza Indonéziába.

Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök a múlt hét vasárnap jelentette be, hogy az Egyesült Államok befogadja azoknak a menedékkérőknek egy részét, akik Ausztráliába akartak menni, de jelenleg csendes-óceáni szigetországokban lévő táborokban vesztegelnek.

  • Korábban írtuk:

Forrás: Reuters / MTI

Friss hírek

100 millió eurós bírságot kapott a Continental

Még mindig nem csengett le teljesen a Volkswagen-csoportot 2015-ben megrázó dízelbotrány. A Continental most - közel 9 évvel később - kapott egy 100 millió eurós bírságot, amiért nem akadályozta meg, hogy alkalmazottai részt vegyenek a dízel-kibocsátási csalásban.

Read More »

250 forint osztalékot fizet idén a Mol

A Mol mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött a 2023-as üzleti évre vonatkozóan. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot is fizetnek.

Read More »