Alvástréning: most kiderül az igazság! (x)

Sokak szerint az alvástréning egy jó módszernek bizonyul arra, hogy gyermekünket önálló elalvásra szoktassuk. Sokan még ma is úgy gondolják, hogy a síró babát nem kell éjszaka megnyugtatni, hagyni kell, és magától elalszik.

De vajon tényleg ez a helyes cselekedet? Magára szabad hagyni egy gyermeket a félelmeivel, bizonytalanságával?

A Momzee Élet egy újszülött babával című kurzusa ezt a témát is körbejárja. Ezen az online tanfolyamon meg lehet ismerni a válaszkész nevelés alapelveit, valamint a biztonságos kötődés kialakulásának folyamatát. Cikkünkben ezek fontosságára is kitérünk, és elmondjuk, miért nem ajánlott az alvástréning.

Az alvástréning miért nem jó?

Sok szülő számára terhet jelent, hogy a gyermeket órákon át altatni kell, és a pár ezt az időt szívesebben töltené együtt, beszélgetéssel. Bonyolítja a helyzetet, ha további csemeték is vannak, akik szintén igénylik a figyelmet.

Az altatási procedúra ugyanakkor sok időbe telhet, ezért sok szülő elkezdi alkalmazni az alvástréninget. Jó tanácsként olyanokat lehet olvasni ezzel kapcsolatban, hogy hagyjuk a szobában egyedül a gyermeket, és majd elalszik magától. Ha sír, nem kell hozzá bemenni, hiszen egy idő után úgyis abbahagyja.

Ezek a tettek azonban nem segítik a biztonságos kötődés kialakulását, márpedig ha ez az első egy-két évben nem jön létre, annak súlyos következményei lehetnek. A válaszkész nevelés alapelveit kellene inkább alkalmazni.

Mi a jó a babának?

A kisbabák nem tudják még szavakkal kifejezni a szükségleteiket, csak sírással kommunikálnak, ha nem érzik jól magukat. A szülők feladata megérteni, mit akar jelezni a csöppség.

Kép forrása: momzee.hu

Ehhez meg kell ismerni a gyermeket: minden baba más, ezért sem tanácsos bárhol leírt információkat figyelembe venni mindenáron. Sokkal jobban tesszük, ha tudatosan megfigyeljük, az egyes helyzetekben hogyan reagál a gyermek.

Az biztos, hogy a testi közelség, a ringatás, a melegség és puhaság érzése jó hatással van minden gyerkőcre. Érdemes a fekhelyet úgy kialakítani, hogy az közel legyen a gondozóhoz: egy babaöböl például jó megoldásnak számít.

Az esti rutin szerepe

A biztonságérzet kialakulásában sokat segíthet még, ha van egy esti rutin. Ahogy egyre többször ismétlődnek a szokásos események, a baba meg fogja tanulni, mikor jön el az alvás ideje.

A sötét, nesztelen szoba szintén támogatja a pihenést. Teremtsünk nyugodt környezetet az alváshoz, legyen kényelmes a pici fekhelye, erre ne sajnáljuk a pénzt.

Lényeges tudni, hogy az anyatej melatonint is tartalmaz, ami természetes alvástámogató hatással bír. Ezért is javasolt, amíg csak lehet, szoptatni a babákat. Megnyugtatóan hat a picikre a testi kontaktus is.

Mit tehetünk még?

Az alvástréning alkalmazása helyett tudatosítsuk magunkban, hogy bár egy nehéz, embert próbáló időszakon megyünk keresztül, soha nem fognak visszatérni ezek az évek. Fedezzük fel a bennük rejlő szépségeket!

Csak mi adhatunk a gyermekünk számára biztonságot, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni a jelzéseit. A Momzee kurzusai segíthetnek megérteni a miérteket, és a hogyanokra is választ kaphatunk.

Fizetett tartalom

Hozzászólások ()

Friss hírek