Franciaország is Ukrajnát segíti az orosz befagyasztott vagyonból

Franciaország a befagyasztott orosz vagyonok kamatainak köszönhetően idén egy újabb, 195 millió eurós keretet fordít az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásra – mondta Sébastien Lecornu védelmi miniszter a La Tribune Dimanche című hetilapban vasárnap megjelent interjúban.

Ez az összeg „155 milliméteres lövedékek és AASM siklóbombák szállítást teszi lehetővé, amelyekkel az ukrán Mirage 2000-eseket szerelik fel” – közölte a tárcavezető, utalva a régi felszerelések, elsősorban az AMX-10RC harckocsik és a páncélozott harcjárművek (VAB) lecserélésének felgyorsítására is.

Az újabb támogatást azt követően jelenette be Párizs, hogy Donald Trump amerikai elnök befagyasztotta az Egyesült Államok által Kijevnek nyújtott katonai és hírszerzési támogatást.

Sébastien Lecornu „kemény csapásként” értékelte a döntést Ukrajna számára, de a tárcavezető szeretné fenntartani a kapcsolatot Párizs és Washington között, ezért elmondása szerint hamarosan Washingtonba látogat.

„Továbbra is szövetségesünknek tekintem az Egyesült Államokat, a nagy kiszámíthatatlansága ellenére” – mondta a védelmi tárca vezetője.

Miközben Franciaország és európai partnerei megpróbálnak alkalmazkodni a geopolitikai bizonytalanságokhoz és az európai konfliktusok kockázatához, Sébastien Lecornu a „lőszereket és az elektronikus hadviselést” nevezte meg a következő évek „sürgős prioritásaként” hazája számára.

„A második prioritás a hadsereg drónokkal való felszerelése és robotizálása” – tette hozzá a miniszter, kiemelve a mesterséges intelligenciát és a világűr jelentőségét.

Lecornu elmondta: elengedhetetlen a fegyveripar termelési ütemének felgyorsítása, példaként említve a Dassault Aviation fegyvergyártót, amely célul tűzte ki, hogy „2026-tól havonta négy-öt Rafale-z vadászbombázó repülőgépet leszállít”, szemben a 2024-es kettővel, tekintettel „az elkövetkező időszak potenciális igényeire”.

A miniszter emellett 2024 és 2026 között meg akarja duplázni az AASM siklóbombák, valamint az MBDA által kifejlesztett Akeron MP páncéltörő rakéták gyártási ütemét. Ennek elérése érdekében ipari partnerségek jönnek létre olyan vállalatok között, mint a Thales vagy az EOS, elsősorban a drónok esetében, valamint a nem hadiipar, például az autóipar csoportjai között – mondta a miniszter.

A nemzeti újrafegyverkezés a francia védelmi miniszter szerint az európai kontinens békelogikájának következménye.

„Amit mi javasolunk, az nem háborús erőfeszítés, hanem védelmi erőfeszítés. Mert nem vagyunk háborúban. Éppen ellenkezőleg, mi a békét akarjuk garantálni. Ennek pedig a legjobb módja egy olyan védelmi felszereltség, amely készen áll, szuverén és autonóm” – fogalmazott Lecornu.

Pénzügyi szempontból ennek a védelmi erőfeszítésnek az összegét a miniszter kisebbre becsüli, mint amit szerinte a médiában gyakran idéznek.

„A bruttó hazai termék 5 százalékának elérése 140-150 milliárd eurós éves költségvetést jelentene”, ez pedig nem lenne ésszerű – vélte a miniszter, aki inkább évi 100 milliárd euró körüli költségvetésre törekszik.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

Ennyire domináns a német autóexport

Az Eurostat nemrég tette közzé az egyes európai országok 2024-es autópiaci export és import adatait, mely alapján az EU több mint 165 milliárd euró értékben exportált autókat az unión kívülre, az import értéke viszont mindössze 75,9 milliárd eurót tett ki. 

Read More »

Kanada viszontvámot vezet be az amerikai járművekre

Kanada 25 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból importált járművekre, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámokra. A kanadai vám azokra az autókra vonatkozik, amelyek kívül esnek a 2019-ben megkötött Egyesült Államok-Mexikó-Kanada kereskedelmi szerződés hatályán. 

Read More »

A szénben és az olajban hisz Donald Trump

Az amerikai szénbányászatra és szénalapú erőművekre vonatkozó korlátozások megszüntetéséről és az energiatermelésben való szerepük fokozásáról írt alá elnöki rendeleteket Donald Trump, melyek megszüntetnek minden korábbi szövetségi korlátozást, amely környezeti és klímavédelmi okokból a széniparra terhelődött.

Read More »