Egy új gumi garnitúra beszerzése sok esetben jelentős kiadást jelent, pláne, ha egy nagyobb járműflottáról beszélünk vagy mezőgazdasági gépeken kell pótolni az abroncsokat. Alaposan át kell gondolni, hogy melyik kialakítás, méret és típus lesz az ideális választás. Szerencsére bőven van miből válogatni.
Mit jelentenek az egyes paraméterek?
A megfelelő mezőgazdasági gumi kiválasztása a Gumiflex oldalán egyszerűen megoldható. A termékek nevében, leírásában minden szükséges információ szerepel. Ha a jelenlegi garnitúrát nézzük meg, akkor jól látható, hogy minden abroncs oldalán vannak számok, betűk, jelölések. Egy adott járműhöz többféle gumiabroncs is elérhető lehet. Több olyan paraméter is van, amikre feltétlenül figyelni kell, nem elegendő csak azt tudni, hogy téli vagy nyári-e az adott garnitúra.
A legtöbb információ, ami mindenképpen szükséges a döntéshez, mind ott van az oldalfalon. Persze ehhez az is kell, hogy pontosan tudjuk, mit jelentenek a számok. Vegyük példának a 205/55 R17 91V jelölést. Mindegyik szám, betű egy nagyon fontos paraméter. Az első két szám utal az abroncs keresztmetszetére. A 205 a gumi külső és belső oldalfala közti nominális távolságot jelenti milliméterben. A második szám már egy arányszám, ami az abroncs szélessége és az oldalfal magassága közti arányt mutatja meg százalékosan.
A következő paraméter egy betű és egy szám (esetünkben R17). Az R betű arra utal, hogy a gumi belső szerkezete radiál. Az abroncson felpréselt fémes és textil betétek alkotják a stabil és strapabíró futózónát. Ez a kialakítás sokkal kopásállóbb, mint a többi, illetve a gördülési ellenállása is alacsonyabb, amivel kedvezőbb üzemanyag-fogyasztás érhető el. A betű után lévő szám hüvelyk/coll mértékegységben adja meg a tárcsaméretet, amire felszerelhető az abroncs. A végén pedig ott van a sebesség/terhelhetőség. A 91 a terhelhetőségi besorolás, a V pedig a sebességindex.
Mindegyik adat fontos?
Az oldalfalon szerepel még a DOT-szám, amire azonban nem mindegy helyzetben van szükség. Ez a gumiabroncs gyártási idejét mutatja meg: 4 számjegyből áll, az első kettő jelenti a gyártási hetet, a második kettő pedig az évet. Egyedül akkor kell különösebben odafigyelni rá, ha magánszemélytől és/vagy használt gumiabroncsot vásárolunk. Hat évnél régebbi abroncsot már nem feltétlenül érdemes beszerezni, kivéve, ha rövid távra keresünk megoldást. Hosszú távon ne várjunk tőle nagy teljesítményt és kopásállóságot.
További jelölések az abroncson
A méret, a sebességindex és a gyártási idő mellett olyan jelzések is szerepelhetnek még a gumiabroncson, mint a gyártási ország, a márkanév, a minta megnevezése, illetve futófelület-kopásjelzők. Ha ennek ellenére sem tudjuk, hogy melyik lenne a megfelelő, nem kell aggódni, nyugodtan kérjük ki szakember segítségét vagy egyszerűen nézzük meg, hogy eddig milyen gumiabroncs volt a járművön.
FIzetett tartalom (x)