Az 1970-es években még viszonylag egyértelmű volt, hogy milyen játékra is gondol valaki, ha a LEGO szót meghallja: létezett hagyományos LEGO a jellemzően már iskolás korú gyerekek számára és a könnyebben kezelhető, nagyobb kockákat tartalmazó LEGO Duplo a kisebbeknek.
Mára azonban a dán játékgyártó cég egész birodalmat épített ki, melynek részei között nem is olyan könnyű kiigazodni. Nézzük meg tehát időrendben a fejlődést.
Bár maga a cég 1932 óta létezik, a ma ismert formában 1958-tól készülnek a hagyományos LEGO elemek, a már említett LEGO Duplo-t pedig 1969-ben vezette a be a vállalat globálisan.
LEGO Technic
A következő, ma is létező almárka a Lego Technic volt, melynek keretében a korábbinál bonyolultabb, mozgó alkatrészeket is tartalmazó szetteket dobott piacra a vállalat, megcélozva ezzel a nagyobb korosztályú gyermekeket. A koncepciót még az 1970-es évek végén álmodta meg a cég, maga Technic név pedig 1982 óta szerepel a játékdobozokon.
A Technic kateegóriában értelemszerűen főleg különböző járművek szerepelnek, ezen belül viszont kifejezetten széles a választék: sportkocsik, Forma-1 modellek, traktorok, hajó, sőt holdjáró is szerepel a kínálatban, mely árban sem jelent feltétlenül nagy kiadást, egy dömper például már 3.990 Ft-ért megvásárolható a Bravostore hivatalos LEGO kereskedő weboldalán.
LEGO City, LEGO Classic
2005-ben indult útjára a LEGO City sorozat, mely a korábbiakkal ellentétben nem a megépítendő játékok fizikai formájában jelentett változást, mint a Duplo vagy a Technic esetében, hanem ekkor kezdte el a vállalat különböző témákra bontani szetjjeit. Ezen témák közül az egyik első volt a City, mely olyan szetteket tartalmaz, mint például egy rendőrkapitányság vagy egy tűzoltóhajó.

Kép forrása: Pixabay.com
Hasonló módon a LEGO Classic készletek sem a technikai újításról szólnak, ez esetben a gyártó nem egy konkrét megépíthető játékot ad a dobozban, hanem inkább rengeteg alkatrészt, melyekből a gyermekek saját fantáziájuk alapján építhetnek szinte bármit.
LEGO Creator, LEGO Icons
Egy évvel később, 2006-ban jelent meg az első Creator 3in1 doboz, melynek lényege az volt, hogy egy szettből háromféle végeredményt lehetett kihozni. A sorozat sikerét mutatja, hogy a mai napig létezik, sőt, időközben a LEGO bővítette a célcsoportot is a Creator Expert sorozattal, melyet 2022-től LEGO Icons-ként ismerhetünk.
A LEGO Icons már kifejezetten azoknak szól, akik nem ijednek meg a nehezebb feladatoktól. A sorozatban aprólékos részleteséggel kidolgozott, valójában már nem is játéknak, hanem inkább dísztárgynak szánt megjelenések szerepelnek, mint például a NASA Artemis űrkilövő rendszer vagy a Gyűrűk Urából ismert Völgyzugoly kastély.
LEGO Architecture / Lego Art
Szintén a nagyobb korosztálynak, leginkább felnőtteknek szól az Architecture sorozat, melyben a világ számos nevezetességét építhetjük meg LEGO kockákból, köztük például a párizsi Notre Dame-ot vagy a Szabadság-szobrot, de elérhető a London kiemelt látnivalóit egyesítő „London” szett is.
Hasonló koncepció mentén alkották meg a LEGO Art sorozat darabjait is, mely falra akasztható „műveket” tartalmaz, megépíthetjük a Tejútrendszert, Gotham City városát vagy éppen a Mona Lisát, mindezt persze LEGO kockákból.
LEGO Speed Champions
2015-ben indult útjára a Speed Champions sorozat, mely a nevéből addóan autós termékeket foglal magában, de a korábbiaktól eltérően nem „fantáziamodelleket” tartalmaznak a szettek, hanem számos autómárka konkrét modelljeit építhetjük meg. A LEGO kezdetben a Ferrari, a McLaren, a Mercedes és a Porsche gyártókkal állapodott meg, de azóta jelentősen bővült a kínálat.
LEGO Botanical Collection
2021-ben jelent meg az első Lego virágcsokor, ami igazi sikertörténetté vált és végleg megnyitotta az utat a gyártó számára a felnőtt közönség felé. A Lego virág nem hervad el, nem kell öntözni, ráadásul egészen egyedi ajándék – persze csak addig, amíg minden házban és lakásban nem lesz legalább egy ilyen.
Fentieken túl a LEGO számtalan franchise megállapodást kötött filmstúdiókkal és játékfejlesztőkkel, így mára külön sorozatot kapott például a Start Wars, az Indiana Jones, Harry Potter, a Minecraft vagy az Animal Crossing, de a játékok jellege alapján ezeket inkább témáknak tekinthetjük, nem pedig külön termékkategóriáknak.
Mindenesetre ezekből az együttműködésekből is van bőven, akit érdekelnek a részletek, itt tovább nézelődhet.
Forrás: LEGO.com