Hét év alatt szinte nullázódtak Oroszország űrkutatási bevételei

Oroszország nem is olyan régen még vezető szerepet töltött be az űrkutatásban, a felbocsátott műholdak túlnyomó részét ők állították pályára. Mára azonban az USA, India és Kína is lekörözte őket.

Oroszország 2022-es ukrajnai invázióját követően 90%-kal csökkent az Európából és máshonnan érkező műholdindítási megrendelések száma, így az USA maradt az egyetlen szuperhatalom az űrben, miközben a kisebb szereplők – köztük India és Kína – most már azon versengenek, hogy Oroszország kárára bővítsék jelenlétüket.

Az európai országok korábban az orosz Szojuz űrhajókra támaszkodtak a műholdak indításakor, de az ukrajnai inváziót követően elkezdték kerülni a szolgáltatást. Egy amerikai asztrofizikus által összeállított adatok szerint Oroszország 2021-ben még 35 műholdat indított Nagy-Britannia és más országok számára, de ez a szám 2022-ben mindössze kettőre csökkent, majd a következő évben is csak három felbocsátás volt.

Svédország is belép a piacra

Svédország tavaly építette meg Európa első műholdindító komplexumát a Stockholmtól mintegy 1000 kilométerre északra fekvő sarkvidéki Esrange városában. Az első rakéta kilövését 2025-re tervezik.

„A pályára történő rugalmas űrszállítási eszközökkel rendelkezni a nemzetbiztonság és a védelem szempontjából prioritássá vált” – mondta Philip Pahlsson, az állami tulajdonú svéd űrvállalat stratégiai és innovációs alelnöke.

Nem csak az európai országok építenek indítóállomásokat: jelenleg világszerte mintegy 100 ilyen projekt van tervben.

Japánnak két indítóállomása van: az egyik Tanegashima, egy vulkanikus sziget, amely a Kelet-kínai-tenger és a Csendes-óceán között húzódik, a másik pedig Uchinoura, Kagoshima prefektúrában, az ország legdélebbi főszigetének csúcsa közelében. A kormányzati projektek miatt azonban egyik helyszínen sincs szabad kapacitás a magánszektor számára.

Zuhanó orosz bevételek

Oroszország űrnagyhatalomként való bukása más területeken is megmutatkozott. A Nemzetközi Űrállomásra tartó orosz teherűrhajókon és a legénységi kapszulákon 2022 óta hűtőfolyadék-szivárgások keletkeztek. 2023-ban az ország fél évszázad óta első holdkutató küldetése kudarccal végződött, miután a pilóta nélküli holdraszállóegység a Holdra zuhant.

Oroszországnak hosszú távú finanszírozási problémákkal is szembe kell néznie. A Roszkozmosz bevételei a 2018-as 32,3 milliárd rubelről 2021-re 10,5 milliárd rubelre zuhantak – és ekkor még nem zajlott az ukrajnai háború.

Az űrügynökség a jelek szerint egyre mélyebb pénzügyi válságba süllyed, mivel az ukrajnai inváziót követően elpárolgott a kereslet a műholdindítási szolgáltatásai iránt, amelyek kulcsfontosságú devizaforrást jelentettek.

Az Oroszországból és az Egyesült Államokból indított műholdfelbocsátások száma 2017-től 2023-ig. Forrás: Nikkei Asia / Jonathan McDowell, planet4589.org

India máris fontos szereplő

Más országok ugyanakkor szívesen átveszik a korábban Oroszország által kiszolgált ügyfeleket: India például 2023-ban 46 műholdat indított tengerentúli ügyfelek számára, ami háromszorosa a 2021-es adatnak.

„India erőssége az alacsony költség” – mondta Kazuaki Shimotomai, a PwC Consulting egyik igazgatója.

Kína külföldi megrendelők számára végzett éves indításainak száma egyelőre gyakran 10 alá esik, de az ország fogadkozik, hogy „nagy űrhatalom” lesz.

Forrás: Nikkei Asia

Hozzászólások ()

Friss hírek

Ennyire domináns a német autóexport

Az Eurostat nemrég tette közzé az egyes európai országok 2024-es autópiaci export és import adatait, mely alapján az EU több mint 165 milliárd euró értékben exportált autókat az unión kívülre, az import értéke viszont mindössze 75,9 milliárd eurót tett ki. 

Read More »

Kanada viszontvámot vezet be az amerikai járművekre

Kanada 25 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból importált járművekre, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett vámokra. A kanadai vám azokra az autókra vonatkozik, amelyek kívül esnek a 2019-ben megkötött Egyesült Államok-Mexikó-Kanada kereskedelmi szerződés hatályán. 

Read More »

A szénben és az olajban hisz Donald Trump

Az amerikai szénbányászatra és szénalapú erőművekre vonatkozó korlátozások megszüntetéséről és az energiatermelésben való szerepük fokozásáról írt alá elnöki rendeleteket Donald Trump, melyek megszüntetnek minden korábbi szövetségi korlátozást, amely környezeti és klímavédelmi okokból a széniparra terhelődött.

Read More »