A tulajdoni lapnak fontos szerepe van egy adásvétel során. Épp ezért érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mik a lekérdezés aktuális szabályai. Legutóbb 2023 januárjától változott az erre vonatkozó szabályozás, nézzük meg, hogyan!
Mikor lehet szükségünk tulajdoni lapra?
A tulajdoni lap lekérdezés szabályai 2023-ra úgy változtak, hogy már csak hiteles másolatot igényelhetünk, melyből évente kettő ingyenes. A harmadiktól 6.250 Ft-ba kerülnek. A lekérdezést indíthatjuk akár online is. És hogy miért lehet erre szükségünk? Az alábbiak miatt:
- Egy hitelből történő lakásvásárlás során a hiteligényléshez 30 napnál nem régebbi, hiteles tulajdonilap-másolatra van szükségünk. Az ezen található információk alapján tudjuk bizonyítani, hogy a fedezetként bevont ingatlan tehermentes és hogy kik a tulajdonosai.
- Albérleti szerződés aláírása előtt is érdemes lehet kikérni a tulajdoni lapot, mert abból kiderül, hogy valóban akkora-e az ingatlan, amekkorának hirdetik. Továbbá a valódi tulajdonos kilétére is fény derül.
- Ingatlan tulajdonosváltás esetén a közüzemi számlák átírásához is szükségünk lesz rá.
Mi szerepel a tulajdoni lapon, és miért van rá szükség?
A tulajdoni lap egy olyan hivatalos dokumentum, amely az ingatlanok legfontosabb információit mutatja meg, közhitelesen. Megtaláljuk rajta az ingatlan legfontosabb adatai mellett a tulajdonosokat, azok tulajdoni hányadát, és a terheket, mint például a jelzálogjog.
A nyilvános ingatlan-nyilvántartás részét képezi. Az ország összes ingatlanja rendelkezik tulajdoni lappal, melyek száma megegyezik az ingatlanok helyrajzi számával.
Törvényben van szabályozva, hogy milyen adatok kerüljenek rá az ingatlanokról:
- az ingatlan számszerű adatai
- tulajdonosok adatai
- jogok az ingatlanra vonatkozóan
- jogi szempontból jelentős tények
Hogy kérhető le a tulajdoni lap?
A területileg illetékes földhivatalban és kormányablakban bárki lekérhet hiteles tulajdoni lap másolatot bármilyen ingatlanra, függetlenül attól, hogy sajátja-e vagy sem. De akár közjegyző is kiállíthat egy tanúsítványt a tulajdoni lap tartalmáról. Mindkettő egyenértékű.
A másolatnak két típusa van:
- Szemlének nevezzük azt, amin a fennálló bejegyzések szerepelnek.
- A teljes másolat pedig valamennyi (fennálló és korábbi) bejegyzést tartalmazza.
Magánszemélyként akár online, a Földhivatal online szolgáltatása keretében is megigényelhető. Ehhez KAÜ-s vagy ügyfélkapus azonosításra lesz szükségünk. Az így kapott dokumentum csak elektronikus formában hiteles, ha kinyomtatottra van szükségünk, forduljunk személyesen az illetékes földhivatalhoz.
Online elérhető tulajdoni lap
Akár online is hozzáférhetünk a hiteles tulajdoni lap másolatokhoz, méghozzá havi akár 20 ingatlanéhoz, díjmentesen! Legalábbis annak első részéhez, amiben az ingatlanok leíró adatai szerepelnek. Itt nem látható sem a tulajdonos, sem az egyéb bejegyzések.
Az e-hiteles tulajdoni lap másolatok a papíralapúakhoz hasonlóan évente kétszer ingyenesek, ezt követően 3.000 Ft-ba kerülnek.
Fizetett tartalom (x)