CVM: véget érnek Románia 15 éve tartó megpróbáltatásai

Románia kötelezettségvállalásainak végrehajtása és a folytatódó reformok szavatolni fogják, hogy az igazságszolgáltatás megerősítését és a korrupció elleni küzdelmet célzó új jogszabályok kialakítása terén elért eredmények fenntarthatóak és visszafordíthatatlanok legyenek, így sor kerülhet az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (CVM) lezárására – közölte az Európai Bizottság kedden.

Az együttműködési és ellenőrzési mechanizmust 2007-ben, Románia uniós csatlakozásakor átmeneti intézkedésként hozták létre, hogy elősegítsék az ország folyamatos erőfeszítéseit az igazságügyi reform, valamint a korrupció elleni küzdelem terén.

A brüsszeli testület kedden közzétett jelentése elismeréssel nyugtázta, hogy Románia jelentős erőfeszítéseket tett, hogy eleget tegyen az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus összes ajánlásának. Az elért előrelépés elegendő az uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségeinek teljesítéséhez, így mindegyik értékelési kritériumot megnyugtatóan le lehet zárni.

A közlés szerint mostantól az uniós bizottság nem a mechanizmus keretében követi nyomon a kötelezettségvállalások romániai helyzetének alakulását és készít róla jelentéseket, hanem az éves jogállamisági ciklusban folytatja a nyomon követést. A testület az összes többi tagállamhoz hasonlóan az éves jogállamisági jelentésben teszi közzé a tagállami jelentéseket.

Az egyes romániai reformintézkedések között kiemelték: fontos az igazságszolgáltatásról szóló, közelmúltban elfogadott törvények és az igazságszolgáltatás fejlesztésére vonatkozó új stratégia. Ami a korrupció elleni küzdelmet illeti, a román parlament javította a politikai mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó eljárást, és hatékonyan működnek azok a romániai intézmények, amelyek felelősségi körébe tartozik a feddhetetlenségre és az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok alkalmazása, valamint a bűncselekményből származó vagyoni eszközök kezelése és visszaszerzése. Végezetül Románia gyors előrelépést ért el büntető törvénykönyvének felülvizsgálata, valamint feddhetetlenségi keretének megszilárdítása terén is – közölték.

Fontos, hogy Románia az éves jogállamisági jelentés ciklusán belül és az uniós jogállamisági eszköztár más elemeinek támogatásával továbbra is következetesen dolgozzon a jelentésben meghatározott fennmaradó kötelezettségvállalások konkrét jogszabályokba való átültetésén és folyamatos végrehajtásán – tette hozzá az Európai Bizottság.

Románia számára azért is fontos a CVM lezárása, mert több uniós tagország ettől tette függővé felvételét a belső határellenőrzés nélküli schengeni térségbe. Az eredeti menetrend szerint Romániának 2011-ben kellett volna csatlakoznia az övezethez. A román igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta Románia schengeni csatlakozását, később hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót Románia schengeni tagsága ellen.

Az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa várhatóan december 8-i ülésén tűzi ismét napirendre az ország belépését a schengeni övezetbe.

  • Korábbi cikkeink a témában:

Iohannis: véget ért Románia uniós igazságügyi monitoringja

Véget ért a román igazságügyi rendszer 15 éve tartó európai uniós monitoringja, az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmus – jelentette be kedden Klaus Iohannis román államfő, aki szerint Románia újabb fontos lépést tett az európai integráció útján.

„Ez egyértelmű elismerése annak, hogy Románia meghozta a jogállam megszilárdításához szükséges reformokat, és visszafordíthatatlanul halad a korrupcióellenes harc útján” – értékelte az elnök, rámutatva: a bukaresti parlament idén új igazságügyi törvénycsomagot fogadott el, amelyet az alkotmányossági kontroll után hatályba is léptettek. Szerinte Románia bebizonyította, hogy megvan mind a politikai akarat, mind pedig a társadalmi támogatás az esetleges kisiklások kiigazítására, és az ország képes gyors pályakorrekciót végezni, hogy visszatérjen a demokrácia útjára, ahogyan ez az utóbbi két évben történt.

Iohannis leszögezte: a mostani volt a Romániáról szóló utolsó országjelentés a CVM keretében, a továbbiakban Románia brüsszeli monitoringja – az unió többi tagállamához hasonlóan – az általános jogállamisági mechanizmus keretében folytatódik.

„Meggyőződésem, hogy az EB által is elismert eredményeket továbbiak követik, így az igazságszolgáltatás függetlensége és hatékonysága, valamint a korrupció leküzdése megmásíthatatlan állandókká válnak Románia számára” – zárta nyilatkozatát az államfő.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek