Európa már a vírussal való együttélésre készül

A brit miniszterelnök szerdai bejelentése szerint február végéig megszűnhet Angliában a koronavírus-fertőzöttek kötelező elkülönítése, Csehországban március 1-jétől gyakorlatilag csak a maszkviselés lesz kötelező, míg a francia kormány március végén-április elején tervezi az oltottsági igazolás bemutatására szóló kötelezettség megszüntetését.

Boris Johnson brit kormányfő a londoni alsóházban tartott rövid tájékoztatójában közölte: a csütörtökön kezdődő és február 21-ig tartó parlamenti szünet utáni első napon ismerteti részletesen, hogy a kormány új stratégiája szerint az ország hogyan tud a továbbiakban „együtt élni a koronavírussal”.

Azt azonban már most bejelentette, hogy ha a jelenlegi biztató járványügyi folyamatok tartósnak bizonyulnak, várakozása szerint a kormány a még érvényben lévő utolsó hazai korlátozásokat is feloldhatja, beleértve azt a jogi kötelezettséget, amely alapján mindazoknak, akiknek koronavírustesztje pozitív lett, elkülönítésbe kell vonulniuk. Johnson szerint a karanténkötelezettség eltörlésére a mostani, március 24-ei határidőnél egy teljes hónappal korábban lehetőség nyílhat.

A brit miniszterelnök már január végén, szintén a londoni alsóházban tartott előzetes tájékoztatásában jelezte a karanténkötelezettség közelgő megszüntetését azok esetében is, akiknek pozitív a koronavírus-szűrési lelete. Johnson – akkor még a valószínűsíthető időpont megjelölése nélkül – úgy fogalmazott: hamarosan eljön az elkülönítésre vonatkozó jogi szabályozás teljes körű visszavonásának ideje, „ugyanúgy, ahogy azokat sem kötelezi törvény az elkülönítésre, akik influenzásak”.

Lefokozták a koronavírust Angliában

Csehországban márciustól csak a maszkviselés lesz kötelező

Március elsejével kezdve csak nagyon kevés koronavírus elleni óvintézkedés marad érvényben Csehországban, gyakorlatilag csak a maszkviselés lesz kötelező – jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök a kormány ülése utáni sajtótájékoztatón szerdán Prágában.

A cseh kormány szerdán arról döntött, hogy csütörtöktől kezdve megszünteti a Covid-19 elleni védettségi igazolások ellenőrzését a vendéglőkben, a szolgáltató szektorban és a tömeges kulturális és sportrendezvényeken.

„Fokozatosan emeljük a kulturális és a sportrendezvényeken engedélyezett résztvevők számát azzal, hogy március elsejétől kezdve csak minimális számú megszorítás marad érvényben” – mondta Fiala újságíróknak. Az FFP-2 típusú maszkok viseletét jelenleg a zárt helyiségekben és a tömegközlekedési eszközökön írják elő.

Több egészségügyi szakértő és járványügyi szakember vitatja a korlátozások feloldását, és bírálja a kormányt, mert az szerintük túl gyorsan oldja fel az óvintézkedéseket. Rastislav Madar, az egészségügyi tárca speciális járványügyi szakbizottságának vezetője kijelentette: a kormány a korlátozások feloldása előtt az ő véleményüket nem kérte ki.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Hamarosan Franciaországban sem lesz kötelező a védettségi

A francia kormány reméli, hogy március végén-április elején feloldható lesz az oltottsági igazolás bemutatására szóló kötelezettség, miután a koronavírus-járvány miatti egészségügyi helyzet folyamatosan javul. A dokumentumot a hatályos törvény szerint július végéig kell bemutatni az ötvennél több főt fogadó nyilvános rendezvényeken a 16 év felettieknek, kivételt jelentenek az egészségügyi intézmények és a politikai rendezvények.

„A kórházban ápoltak száma még mindig magas, többen vannak, mint a 2020-as tavaszi rekord idején, de az előrejelzéseink alapján megvan az okunk azt remélni, hogy idővel a helyzet eléggé javulni fog ahhoz, hogy az utolsó korlátozó intézkedéseket is feloldjuk” – mondta szerdán Gabriel Attal kormányszóvivő. „A járványszintet illetően a csökkenés már egyértelmű” – tette hozzá.

Attal jelezte, hogy az oltottsági igazolás akkortól nem lesz kötelező, amikor a kórházakban „normalizálódik a helyzet”, azaz a koronavírus már nem tartja nyomás alatt az ellátórendszert.

A kormányzat oltási stratégiáért felelős biztosa, Alain Fischer szerdán a szenátusban úgy vélte, hogy március vége előtt fel lehet oldani az oltottsági igazolás bemutatására vonatkozó kötelezettséget. Elmondta, hogy ehhez a kórházaknak vissza kell térniük a normális működéshez, valamint a koronavírus elleni oltás emlékeztető adagjából is magas átoltottsági szintet kell elérni. Szerinte mindez elég hamar elérhető lesz, miután a fertőzöttségi szint gyorsan csökken.

  • Az oltásellenesek sem tétlenkednek
Az oltottsági igazolást ellenzők eközben a közösségi oldalakon a kanadaihoz hasonló kamionos megmozdulást szerveznek szombatra. A Facebookon és a Telegramon szerveződő csoportoknak hétfőn már 23 ezer tagjuk volt, céljuk egy széles körű országos megmozdulás szervezése „az alapjogok és a szabadságjogok tiszteletben tartására”. Az AFP hírügynökség értesülése szerint hat városból indul majd konvoj a főváros felé, ahol péntek estére szervezik a találkozót. A Convoy France elnevezésű mozgalom blokádokat és konvojos tiltakozásokat tervez. Rendőrségi források jelezték, hogy „a kezdeményezést komolyan kezelik”. A szervezők az AFP-nek elmondták: a résztvevők többsége a sárgamellényes mozgalomból érkezett, akik 2018 végén és 2019-ben szombatonként tüntettek rendszeresen „a gazdagok elnökének” tartott Emmanuel Macron elnök és a kormány reformintézkedései ellen a nagyvárosokban és a közutak körforgalmaiban.

Forrás: MTI

Hozzászólások ()

Friss hírek

Hogyan válassz beton kerítést? (x)

A beton kerítések egyre népszerűbb megoldást kínálnak azok számára, akik tartós és minimális karbantartást igénylő megoldást keresnek ingatlanuk köré. Nem csupán esztétikailag emelik az ingatlan értékét, de jelentős védelmet is adnak.

Read More »