Az USA lakosonként 130 kiló műanyagszemetet termel évente

A világ legtöbb, évente mintegy 42 millió tonna műanyagszemete az Egyesült Államok számlájára írható.

Az amerikai szövetségi kormánynak szerdán átadott tanulmány szerint az olcsó, sokoldalúan felhasználható műanyagok megjelenése „bármerre is nézünk, a műanyaghulladék világméretű özönét eredményezte”, és a tengerbe dobott, a vízi élővilágot fenyegető, eldobható műanyagok legnagyobb része mögött az Egyesült Államok áll.

Az 1960-as évek óta meredeken emelkedik a műanyagszemét mennyisége az Egyesült Államokban; a legfrissebb adatok szerint évente 42 millió tonnára rúg, ami lakosonként 130 kilogrammot jelentolvasható a The Guardian brit napilap online kiadásában.

Ez nagyjából kétszerese a kínai plasztikhulladéknak, és több mint az Európai Unió – az adatközlés idején – 28 államának összes műanyagszemete együttvéve.

Az újrahasznosítás infrastruktúrája nem tud lépést tartani az amerikai műanyagtermelés növekedésével. A jelentés szerint a műanyagszemét – köztük palackok, szívószálak, csomagolóanyagok – eldobálása, a hulladéklerakás és a lerakótelepek nem megfelelő használata miatt évente akár 2,2 millió tonna műanyag is kerülhet a környezetbe. A szemét nyomon követésének hiányzó adatai miatt ráadásul a valódi mennyiség még ennél is jelentősebb lehet. A műanyag nagy része a folyóvizeken keresztül az óceánokba kerül.

A világon évente legalább 8,8 millió tonna műanyagszemét jut az óceánokba, ami annyi, mintha minden egyes percben egy szeméttel teli kukásautó ürítené a terhét a vízbe. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a mennyiség 2030-ra évente 53 millió tonnára ugorhat, ami durván a világ óceánjaiból évente kifogott halmennyiség súlyának fele.

https://www.instagram.com/p/CXA5f_4LlUK/

Az Egyesült Államok kongresszusa által a nemzeti tudományos, műszaki és orvostudományi akadémiáknak megrendelt jelentést a Margaret Spring (Monterey Bay Aquarium) vezette szakértői csoport állította össze.

A bizottság azt ajánlja, a jövő év végéig készítsék el az új nemzeti stratégiát, amelynek a – különösen az újrafelhasználásra alkalmatlan – műanyag gyártásának visszaszorítására kell törekednie.

  • Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: MTI / Instagram

Hozzászólások ()

Friss hírek